Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-12-2020 22:24   Güncelleme : 19-12-2020 22:24

Zam Şampiyonu Yumurta!

Koli fiyatına yüzde 50’ye kadar gelen zam, yumurtayı sofralardan eksik edecek gibi. Artan yem fiyatları gerekçe gösterilerek yapılan zamlarla birlikte yeni yılın ilk günlerinden yumurtanın koli fiyatının 40 liraya kadar çıkması bekleniyor.

Zam Şampiyonu Yumurta!

Yumurta fiyatları, zirveyi gördü. Bugün marketlerde en ucuz yumurta 24 TL'ye satılıyor. Yumurta büyüklüğüne ve kalitesine göre 30 TL'ye kadar da çıkıyor. Yumurta fiyatlarındaki yükselişe gerekçe olarak ise yem fiyatlarındaki artış gösteriliyor.

Market raflarında hemen hemen her gün küçük rakamlar üzerine eklenerek artırılan zamlar vatandaşı şaşkına uğrattı. Vatandaş, markete her gittiğinde farklı bir fiyatla karşılaşıyor. Yumurtanın kolisi büyüklüğü, kalitesi ve markasına göre 24 ile 30 TL arasından satışa sunuluyor. Yumurta üretiminin azalması, yumurtaya olan talebin artması, üreticinin girdi maliyetlerinin yükselmesi yumurta fiyatlarını şişirdi. Alım gücü zayıflayan tüketici ise fiyatların yükselmesine tepki gösterdi. 

2020 yılının sonlarına doğru ürünlerde artan zamlara bakıldığında şuan için gıda ürünlerinde Yumurta en önde bayrağı taşıyor. Son bir ay içerisinde yüzde 50 zam yapılan Yumurtanın, yeni yılın ilk günlerinde 40 TL’ye kadar çıkabileceği düşünülüyor. 

Tüketici zam oranına bakarak tepki gösteriyor, üretici ise yem fiyatlarının pahalılığından şikayet ediyor. Yem fiyatlarda kilo bazlı tutarın 1.95 TL iken, şimdiki 2.75 TL’ye kadar çıkmasından şikayetçi olan Üreticiler, fiyatlardaki artışın yumurtaya yansıdığını söylüyor.

Fiyat artışında Üreticiden küçük zamlarla Yumurtanın çıktığını, Toptancı ve Market raflarına gelene kadar bu fiyatın iyice yükseldiğini aktaran Üreticiler, zammın yem fiyatları ve aracıların komisyon farkından kaynaklandığını iddia ediyor.

Ebubekir Atilla  -  ÖZEL HABER