Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-12-2020 19:06   Güncelleme : 20-12-2020 19:06

Yeşil Kaçkar Peynircilik

Kökeni oldukça eskiye dayanan peynirin,kökeni Orta Asya ve Avrupa’ya dayanırken yaygınlaşmasının ise Roma İmparatorluğu döneminde olduğu düşünülmektedir. O zamanlarda günümüze yaygınlaşan ve gelişen peynir çeşitleriyle günümüzde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olmuştur.

Yeşil Kaçkar Peynircilik

Kökeni oldukça eskiye dayanan peynirin,kökeni Orta Asya ve Avrupa’ya dayanırken yaygınlaşmasının ise Roma İmparatorluğu döneminde olduğu düşünülmektedir. O zamanlarda günümüze yaygınlaşan ve gelişen peynir çeşitleriyle günümüzde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olmuştur. Süt proteininin peynir mayası ile pıhtılaştırılması ve bu pıhtının süzülerek peynir altı suyundan ayrılmasıyla elde edilen fermente bir ürün olan peynirci, insan vücudu için de oldukça faydalı bileşenler içermektedir.

Peynir altı suyu peynirden ayrıldıktan sonra tuzlama aşamasına geçilir. Tuzlama peynirin yüzeyini kuru tuzla tuzlama ya da salamura şeklinde gerçekleşebilir. Daha sonraki aşamalar ise peynirin olgunlaşma aşamasıdır. Bazı peynirler taze olarak tüketilebilirken bazılarının tüketilmesi için belli bir olgunlaşma süresinden geçmesi gerekir. Peynir fermente bir üründür ve diğer süt ürünleri gibi canlı organizmalar içerir. Bu nedenle de raf ömrü üretimine ve kimyasal özelliklerine göre değişiklik gösterir ve zamanla peynirde yapısal değişiklikler gözlenebilir. Bu yapısal değişiklikleri minimumda tutmak için peynirin bulunduğu ortamın sıcaklığı 6-8 derece olması gerekir.

Zengin peynir çeşitliliğine sahip ülkemizde tüm peynir çeşitleriyle müşterilerine hizmet veren firmamız uygun raf koşullarında muhafaza edilen ürünleri en iyi şekilde, en uygun fiyatlarla müşterilerine sunmaktadır.

Peynir Fiyatları

Yüzlerce çeşidi bulunan ve oldukça zengin besin öğeleri içeren peynir,  kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olmasının yanı sıra yemeklerde, salatalarda, tatlılarda hamurlu gıdalarda da yaygın olarak kullanılır. Çoğunlukla kahvaltı sofralarının süsleyen peynirin kullanım alanına göre farklı çeşitleri vardır. Market ve yöresel peynircilerde rafları dolduran peynir fiyatları, ürünün çeşidine, markasına ve gramajına göre değişiklik göstermektedir.  Süt ve süt ürünlerinin önde gelen markalarının hijyenik koşullarda üretilen tüm peynir çeşitleri firmamızın satış mağazasında bulabilirsiniz.  Aynı zamanda çoğu kişinin tercih ettiği yöresel peynirler de, o yörede bulunan peynirciler tarafından üretilerek firmamızda satışa sunulmuştur. Aradığınız tüm peynir çeşitlerini firmamızın güvencesi altında temin edebilirsiniz.

Yöresel Peynir Çeşitleri

Yöresel peynirler farklı aroması ve zengin besin öğeleriyle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olmuştur. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan yöresel peynir çeşitleripeynircilerde de en çok tercih edilen peynirlerdendir.  Aynı zamanda her çeşit peyniri bulabileceğiniz firmamız yöresel peynir çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir.

Tarihte ilk zamanlar sütün tesadüfen ekşimesi sonucu elde edilen peynir zamanla bilinçli olarak ekşitilmiş ve ortaya birçok peynir çeşidi çıkmıştır. Her yörede farklı yöntemlerle farklı şekillerde üretilen yöresel peynirler kendine has lezzetleri ile Anadolu’nun her yöresinde üretilir.

Zengin çeşitliliğiyle hem Türk mutfağında hem de dünya mutfağında önemli bir yere sahip olan peynir,  üretim tekniğine, kullanılan süte, bakteri içeriğine göre sınıflandırılır.

Firmamızda da bulabileceğiniz, ülkemizde birçok yöresel peynir markası peynirci raflarında da yerini almaktadır. Ülkemizde en çok tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında beyaz, kaşar, tulum peyniri, çökelek, lor, dil, otlu peynir, keçi peyniri ve tulum peyniri gelmektedir.

Peynir Fiyatları

Hem ülkemizde hem de dünya da bilinen yüzlerce peynir çeşidi vardır. Her peynirin yapım aşaması, kullanılan sütün niteliği, yapımında kullanılan yardımcı bileşenler ve peynirin olgunlaşma süreci farklılık göstermektedir. Tüm bu aşamaların sonunda ortaya oldukça lezzetli ve besleyici bir madde çıkmaktadır. Tüm peynir çeşitleri hammaddesi olan süt nedeniyle kalsiyum ve protein deposudur. Yaşlılarda oluşabilecek kemik erimesi riskini azaltır, dişlerin güçlenmesini sağlar, hafızayı kuvvetlendirir ve sinir sistemi için de oldukça faydalıdır. Bu kadar faydalı bir besin olan peynir fiyatları ise yukarıda saymış olduğumuz niteliklere göre değişir ayrıca artan süt fiyatları da peynir fiyatlarında etkilidir. Tüm peynir çeşitlerini bulabileceğiniz firmamızda peynir çeşitleri tüm nitelikler dikkate alınarak fiyatlandırılmaktadır.