• DOLAR
  7,7699
 • EURO
  9,4539
 • ALTIN
  460,13
 • BIST
  10,4931

Yaşlılık Üzerine

Yaşlılık Üzerine

Her meyvenin olgunun güzel olması gibi her şeyin olgunu daha iyidir. Yaşlılarda bunlardan biri. Çocukların ve yetişkinlerin olgunlaşmış halidir yaşlılar. Bu yüzden yaşlılık evresi huysuz dediğimiz yaşlılar hariç en tatlı ve en bilgeli evredir aslında.

Fiziksel ihtiyaçlar bir nevi karşılanamasa da genel anlamda yaşamın üst noktasıdır yaşlılık evresi. Hem çocuk gibi olurlar hem de olgun. Olgunluklarının yanına bilgi ve tecrübeleri de eklemeyi unutmayalım.

Onlar ışığında da dünyanın şekillendiğini. Hem psikolojik hem görsel hem de diğer her anlamda.

Yaşlılarımız bu yüzden baş tacıdır bizim kültürümüzde.

Yaşlılarımızdır örnek alınması gereken.

Hele ki baş edemediğimiz konularda onlardan yardım almak bizim faydamıza olacaktır.

Onlar ki hem yaşları itibariyle hem de yaşantıları itibariyle daha çok şey bilir olaylara ve durumlara yaklaşımları, bakış açıları da buna bağlı olarak daha bir iyi olur.   Tecrübelidirler çünkü tecrübe suyundan içmişlerdir.

Öte yandan bakıyoruz yaşlılarımız ya bizi özendirir yada tam tersi nefret ettirir hem kendilerinden hem de hayattan.  Misal el ele tutuşmuş yaşlıları görür özeniriz.  Hele ki gençler yada sevgili hayali olanlar kurdukça kurar düşünde aynı yaşamı kendisini başrole alarak.

Kavga eden yaşlıları görünce de aman bizden uzak olsun evlilik veya birliktelik deriz varsa hayallerimizi bu uğurda sileriz illallah etmişizdir bu durum karşısında çünkü.

Diğer yandan da öğüt verirler işin üstesinden geliriz. Öğütlerine mazharızdır onların. Yol göstermeden bir işin üstesinden gelemeyiz. Tecrübeler aktarılır bizde o tecrübeler ışığında geliştiririz hem kendimizi hem ülkemizi hem dünyamızı. Bilgilerine bizlerde katarak bir yerlere geldik ve gelmeye devam ediyoruz. Bu hususu gözden kaçırmamak lazım yeni  doğan bebek gibi düşünün birileri onu koruyup kollayacak ve kendi tecrübelerini aktaracak ki bir yerlere gelelim. Bu yüzden yaşlılarımız oldukça önemli şahsiyetlerdir.

Bizim gibi başka bir millette yoktur ki yaşlılarına değer versin korusun kollasın. Bu pandemi süreci de bunu çok iyi gösterdi. Bakıyoruz. Yaşlılar toplu halde öldü gitti bizim yaptığımız gibi korunup kollanmadı bu süreçte. Saygı görmediler bu süreçte. Hâlbuki en çok da saygıyı onlar hak ediyor.

Neyse konumuza dönecek olursak eğer yaşlılar değerli onlara onların bize geçmişte sahip çıktığı gibi sahip çıkmalıyız deyip kendimize bu konuda temkinlerde bulunmalıyız. Selametle…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber