Malatya
Giriş Tarihi : 09-01-2021 20:17   Güncelleme : 09-01-2021 20:17

Vaka Sayısında Düşüş Sürüyor

Malatya’nın Koronavirüs risk haritasına bakıldığında neredeyse her bölge maviye dönüşmüş durumda. Bu, Gaziantep’teki vakalardaki düşüşün devam ettiğini gösteriyor.

Vaka Sayısında Düşüş Sürüyor

Malatya’nın Koronavirüs risk haritası, kasım ayının sonlarına doğru tamamen kırmızıydı. Bu dönemden sonra İl Sağlık Müdürlüğü'nün, Filyasyon ekiplerinin yoğun mücadelesi, alınan yeni tedbirler ve özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarının da etkisiyle haritanın rengi maviye dönüşmüş durumda.

Aralık ayında İkinci dalgayı yaşayan Malatya, ikinci dalganın birinci pikini de atlattı. Kısmi kapanmalar ve tedbir amaçlı sosyal hareketliliğin fazla olduğu işyerine getirilen kısıtlamalar sayesinde vaka sayıları büyük oranda düştü. Pandeminin ikini dalgasının genişlemesi önlendi.

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Koronavirüs vakalarında yüzde 50 oranında bir düşüşün yaşandığını belirterek, “Rakamlar, kısıtlamaların etkisinin ortaya çıktığını gösteriyor” sözlerini kullanmıştı.

Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli ’nin yaptığı yazlı açıklamada Malatya’daki sağlık planları ve kriz yönetiminin haritası paylaşıldı. Buna göre, Malatya genelinde 200 Filyasyon ekibi aktif şekilde çalışmalarını yürüttü. Nüfusun yüzde 40’ına yakınına test yapıldığını aktaran Bentli, test sayısının yaklaşık 320 bin olduğunun altını çizdi.

Ebubekir Atilla