• DOLAR
  8,2861
 • EURO
  9,7714
 • ALTIN
  500,52
 • BIST
  1,1757

Üniversite Çevresi İmara Açılacak

Bulgurlu Bölgesinde konuşlandırılacak Özel Harekat Bölge Müdürlüğü’nde 3 bine yakın personel ve İnönü Üniversitesi’nde görev yapan 5 binin üzerinde personelin ikamet ve konut ihtiyacının doğacağını belirten Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, yeni yerleşim yeri için Üniversite çevresinde 500 dönümlük alanın imara açıldığını söyledi. Hanımın Çiftliği ve Orduzu Mahallelerinde 20 bin dönümlük alanın imara açılarak dönüşümü hızlandıracaklarını aktaran Başkan Güder, Belediye Bakanlık ve Vatandaşın işbirliği içerisinde bu dönüşümü tamamlayacağına işaret etti.

Üniversite Çevresi İmara Açılacak

Dar makasın içinde olan Battalgazi İlçesi, Başkan Osman Güder ve ekibinin Kentsel Dönüşüm projeleriyle makası kıracak. Çevreyolu altı diye tabir edilen bölgede dönüşüm ilk neşteri Şehit Fevzi Mahallesi için atılırken, diğer bölgeler için de çalışmalar devam ediyor. Hanımın Çiftliği mahallesinde 10 bin dönüm ve Orduzu Mahallesinde 10 bin dönümlük alanda başlatılan imar çalışmaları ile bölgedeki çarpık kentleşme son bulacak, depreme dayanıklı olan yeni binaların inşa edilmesi sağlanacak. Konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan Battalgazi Belediye Başkan Osman Güder, “Üniversite bölgesinde Bulgurlu ’da yerleşim yerlerinin açılması için 500 dönümde bir imar çalışmalarını yaptık bitirdik. Bilindiği gibi o bölgede Özel Hareket alanı var. Orada 3 bin personelin eğitim gördüğü ve lojistik üssü olacak. O insanları orada tutma adına,  Üniversite’nin içerisindeki 5 binin üzerinde personel var onları mukim vaziyete getirme adına 500 dönümlük alanımızı imara açtık. Orduzu ’da 10 bin dönüm, Hanımın Çiftliği’nde de 10 bin dönümlük alanı imara açarak, imarını yenileyerek oradaki dönüşümü inşallah hızlandırmış olacağız. Tabi bu sadece Belediye’nin altından kalkabileceği bir yük değil. Yani yüzlerce binamız var. Bunları dönüştürmek çok kolay değil.” sözlerini kullandı.

DÖNÜŞÜMÜ BERABER YAPACAĞIZ

Kentsel Dönüşümü İlçe Belediyesi olarak tek başına yapmanın zor olacağına dikkat çene Başkan Güder,” Burada vatandaş, Belediye ve Bakanlığımız ile beraber iş birliği kurarak bu dönüşümü hızlandırmak gerekiyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Burada diğer birimleri de sevk, veyahut yönlendirme adına Belediye olarak lokomotif görevi görüyoruz. Bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz. İnsanların belli başlı alışkanlıkları var ve bunları terk etmemiz pek kolay olmuyor. Yenilenmek her zaman iyidir. Bunları her zaman vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Eminim insanımıza hüsnüniyetle yaklaştığımızda vatandaşımız kabulleniyor. “ dedi.

DÖNÜŞÜMÜN HIZLANMASI GEREKİYOR

24 Ocak depremi ile birlikte Kentsel Dönüşümün hızlanması zorunluluğunun doğduğunu aktaran Başkan Güder, “Malatya’da bildiğiniz üzere 24 Ocak’ta Elazığ merkezli bir deprem yaşadık. O depremden etkilenen Malatya’da dört İlçeden bir tanesi de Battalgazi. İlçemizde nüfus ve konut yoğunluğu fazla olması nedeniyle yüzdelik dilim olarak az olabilir ama rakamsal olarak büyük oranda etkilenen İlçeyiz.  Kentsel dönüşüm tüm Türkiye’nin problemi. Cumhurbaşkanımızın 2023’e kadar 6 milyon konutu kentsel dönüşüm çerçevesinde yenilemek diye bir projesi, bir hedefi ve talimatı var. Bu bağlamda Malatya’da depremin oluşması Malatya’nın da önceliklerini biraz daha farklılaştırılmış oldu. Bu süreç bizlere şunu getirmiş oldu, Kentsel dönüşümün hızlanması ve hızlandırılması zorunlu hale geldi.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber