Sağlık
Giriş Tarihi : 31-12-2020 12:56   Güncelleme : 31-12-2020 12:56

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Bazı sağlık sorunlarından kaynaklı olarak veya yaşanan ağır psikolojik sorunlara bağlı olarak, anne ve baba olmak isteyen bireylerin bu isteklerine ulaşamadıkları görülür. Özellikle kilo olarak belirli bir değerin altında olunması, kadının yumurtalıklarında ve üreme organlarında kist bulunması, erkekten kaynaklı nedenler sonucunda; bebek sahibi olmak isteyen bireylerin bu arzularının daha zor bir hale geldiği gözlemlenmiştir.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Bu tür durumlarda, eğer rahmin alınması veya rahime bebeğin tutunmasına engel olacak bir sıkıntı yoksa tüp bebek tedavisi uygulanarak gebe kalınması ve bebek sahibi olunması mümkündür. Ancak bunun için de belirli bir yaş aralığında olmak, vücudun tüp bebek tedavisini kaldırması ve tedaviye olumlu yanıt vermesi adına oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisi En Erken Kaç Yaşında Yapılabilir?

Tüp bebek tedavisini uygulamak isteyen insanlar, tedavinin en geç kaç yaşlarında yapıldığını bilmelidir. Buna ek olarak, tedavinin en erken kaç yaşlarında yapıldığının da bilinmesi oldukça önem arz eder. Tüp bebek tedavisinde ise en erken ve en geç kaç yaşlarında tedavinin gerçekleştirileceğini belirleyen kriterler vardır.

Bununla beraber, bu kriterler şu şekildedir:

  • Yaşın erken olması, tüp bebek kullanılmadan daha farklı yöntemlerle doğal gebeliğin sağlanması için daha uygun bir durumu arz eder. Bu nedenle erken yaşlarda hemen tüp bebek işlemlerine başlanmaz.
  • Yaşın ilerlemiş olması, daha önceden genellikle doğal yöntemlerin uygulanmış olmasına neden olur. Bazı durumlarda da erken yaşlarda çocuk istenmezken; yaşın ilerlemesine bağlı olarak çocuk istendiği düşünülür ve tüp bebek uygulayarak rahim yapısı da uygunken bebek sahibi olunabilir.
  • Yaş erken dahi olsa, bazı durumlarda normal tedavilerden hiçbirine cevap alınamaz. Bu durum da erken tüp bebek tedavisi gerektirebilir.

Bu durumlar değerlendirildiğinde, genel olarak en erken tüp bebek yaptırma yaşının yirmi bir ve yirmi beş yaş aralıklarında olduğu söylenebilir.

Tüp Bebek Tedavisi En Geç Kaç Yaşına Kadar Yaptırılabilir?

Tüp bebek tedavisinin yaptırılması için de bazı koşulların elverişli olması gerekir. İlk olarak vücudun sağlık durumu ve rahmin tüp bebeği tutma gücüne bakılarak en geç tüp bebek yaptırma yaşı belirlenir. Bu yaş aralıkları; kadınlar arasında, kadının eşinin de yaş durumuna bakılarak belirlenir. Belirtilen değişkenlerden yapılan çıkarımlar sonucunda da; menopoz zamanına girmemiş olan kadınların, eşlerinde de bir sıkıntı olmadığı durumlarda en geç tüp bebek yaptırma yaşları kırk altı ile elli yaş aralığındadır.

Kaynak: https://www.kibristupbebekdanismanligi.net/