Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 05-01-2021 18:17   Güncelleme : 05-01-2021 18:17

Radyo ve Gramofon Müzesi Pandemide Sessiz Kaldı

​​​​​​​ Malatya’da 2018’de kent mimarisine uygun inşa edilen 2 katlı kerpiç evde kurulan Radyo ve Gramofon Müzesi’nde Pandemi sessizliği hakim.

Radyo ve Gramofon Müzesi Pandemide Sessiz Kaldı

Sanat, bilim, tarih ve kültürle ilgili birikimlerin sergilenme alanı olan müzeler, yeryüzünde medeniyet inşa etmiş olan ulusların hafızaları niteliğinde hizmet veriyor. Koronavirüs salgını Dünya genelinde etkisini gösterince sosyal hareketliliğin yoğun olduğu alanlarda sessizlik hakim olmaya başladı.

Pandemi döneminden önce yılda 50 ila 60 bin arası misafir ağırlayan müzede büyük bir sessizlik hakim. Salgının yayılma riskine karşın bir süre kapalı kalan Müze, açık bir şekilde ziyaretçilerini bekliyor.

Radyo Gramofon Müzesinde en eskisi 1890 yılında üretilen laterna (ilk müzik çalar) olmak üzere günümüze kadar kronolojik olarak sergilenen ve çoğunluğu çalışır durumda olan 703 adet radyo, gramofon ve mikrofon yer alıyor. Ayrıca radyo ve gramofonların dışında müzemizde hatıra fotoğrafı çekim köşesi, Malatya radyosu köşesi, Fahri Kayahan köşesi, Siyasal iletişim köşesi, İstanbul telsiz evi (ilk radyo yayını) köşesi ve Radyo tamir dükkânı yer alıyor.

Geleneksel Malatya mimarisine uygun olarak inşa edilen kerpiç evler sahasında Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılında oluşturulan Radyo Gramofon Müzesi, radyo ve gramofonun tarihsel süreç içerisindeki teknolojik gelişimini takip edip bilgilenmek isteyenler için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER