Malatya
Giriş Tarihi : 04-01-2021 17:19   Güncelleme : 04-01-2021 18:04

Pandemi Sokak Hayvanlarına Yaradı

Koronavirüs salgınının başlamasıyla kedi-köpek başta olmak üzere hayvan sahiplenmeleri iki katına çıktı. Karantina günlerinde yalnız kalan vatandaşlar sokaklara bırakılan hayvanlara sahip çıkmaya başladı.  İnsanlar özellikle kısıtlama süreçlerinde evlerinde karantinada oldukları için evcil hayvanlarla vakit geçirmeye yöneldi.

Pandemi Sokak Hayvanlarına Yaradı

Sokaklarda gördüğümüz masum hayvanlar sıcak yuvalara kavuşmaya başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yalnız kalan vatandaşlar, yalnızlıklarını gidermek için çareyi evcil hayvan edinmekte buldu. Hayvanların normal zamana göre yüzde 100 daha fazla sahiplenildiğini doğrulayan Veteriner Hekim Hamza Biçer, en çok rağbetin bakımı kolay olduğu için kediye olduğunu ifade etti.

Sokak hayvanlarında sahiplenme oranının yükseldiğini, bu durum kendilerini sevindirse de en büyük kaygılarının pandemi sonrası hayvan sahiplenenlerin onları tekrar sokağa bırakması olduğunu söyleyen Veteriner Biçer, sahiplenilen hayvanların tekrar sokağa bırakılmaması hususunda vatandaşlara çağrıda bulundu.

Salgının ilk çıktığı aylarda Türkiye genelinde `evcil hayvandan koronavirüs bulaşır mı?´ korkusuyla birlikte hayvan sahiplenmelerinde düşüş yaşanırken bu durumun son aylarda tersine döndüğünü belirten Veteriner Hekim Hamza Biçer, Pandemi sürecinde hayvan sahiplenip, salgının bitmesinin ardından sahiplendikleri bu hayvanları sokağa geri bırakacak insanların olup olmadığı şüphesini taşıdıklarını söyledi. Biçer, " Salgın sürecinin ardından sahiplenilen hayvanların tekrar sokağa bırakılması en büyük korkumuz. Kontrolsüz şekilde sokaklarda dolaşacak yüzlerce hayvanın besin sıkıntısı çekeceğini ve bu hayvanlar için büyük bir darbe olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu hususta tüm vatandaşlarımızdan duyarlı olmalarını istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER