Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 09-01-2021 20:19   Güncelleme : 09-01-2021 20:19

Pandemi Müze’lere Olan İlgiyi Azalttı

Malatya Müze Müdürlüğüne bağlı sorumluluk alanında yıl içinde çeşitli çalışmaların devam ettiği belirtildi. Mart ayında başlayan Covid-19 pandemisi nedeniyle ise Türkiye Genelinde olduğu gibi ilimizde de müze ziyaretçilerinin yüzde 30 oranında azaldığı belirtildi.

Pandemi Müze’lere Olan İlgiyi Azalttı

Bünyesinde 15 bin 887 parça eseri barındıran Malatya Müzesi Arkeoloji müzesi olarak hizmet vermekte olup . Arslantepe Höyük kazısı-Karakaya barajı altında kalan 5 höyükte yapılan kazılar ve çevreden derlenen eserleri sergilemeye devam etmektedir.   Karakaş Konağı Etnografya Müzesinin ise yeniden restore edilerek açılması planlanırken Aslantepe Ören yerindeki çalışmaların ise Prof.Dr.Marcella Frangıpane başkanlığında devam etmekte olduğu hatırlatıldı. Aslantepe Ören yeri bilindiği gibi Dünyanın önemli kültür varlıkları arasında yer almaktadır.  Merkez Müzesinin koordinesinde ve İtalyan Arkeolog Prof.Dr.Marcella Frangıpane başkanlığında devam eden Malatya Merkez Aslantepe höyüğündeki çalışmalar ise devam etmektedir.

TOPLAMDA 451 TARİHİ VE KÜLTÜREL VARLIĞA SAHİBİZ

Müze envanterleri incelediğinde ise ilimizdeki Taşınmaz kültür varlıkları, şu şekilde sıralandı.  Anıt ve Abideler 3, İdari Yapılar 23, Kültürel Yapılar 104, Şehitlikler 2, Askeri Yapılar 4, Endüstriyel ve Ticari Yapılar 4, Dinsel Yapılar 90, Mezarlıklar 28, Sivil Mimarlık Örneği 185, Kalıntılar 8 olmak üzere toplamda 451 varlık olduğu belirtildi. 2019  Yılı içinde yapılan Kurtarma Kazıları kapsamında ise Yeşilyurt İlçesi, bir bölümü Çayırköy Mahallesi, 220 ada , 1parsel bir bölümü Akçadağ İlçesi, Pınarlı Mahallesinde, 158 ada, 12 parselde bulunan II no’lu tümülüste Malatya Müzesi Müdürlüğünce kazı çalışmaları gerçekleştirildi.  2019 Yılı Türk Yüzey Araştırmaları kapsamında ise Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Dönmez tarafından Malatya İli, Bronz Çağı ve Demir Çağı Yüzey Araştırması Malatya İli, Battalgazi, Yeşilyurt, Yazıhan, Akçadağ ve Arguvan İlçeleri incelendi. Yine aynı kapsamda Dr. Öğr. Üyesi Serkan Şahin, Malatya İlinde Neojen ve Pleistosen Çökellerine Yönelik Yüzey Araştırması Malatya İli ve İlçelerinde çalışmaların gerçekleştirildiği kayıtlarda yer aldı.  

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)