• DOLAR
  7,8158
 • EURO
  9,4809
 • ALTIN
  461,55
 • BIST
  10,5045

Pancar Üreticisinin Talepleri Karşılanmalı

Şeker pancarı üreticileri pancar alım fiyatlarının bir an önce açıklanmasını bekliyor.  Pancar üreticileri diğer yandan da nişasta bazlı şeker ithalinin azaltılması ve Şeker üretiminin desteklenmesi talebinde bulunuyor.  

Pancar Üreticisinin Talepleri Karşılanmalı

Şeker pancarı üreticileri pancar alım fiyatlarının bir an önce açıklanmasını bekliyor.  Pancar üreticileri diğer yandan da nişasta bazlı şeker ithalinin azaltılması ve Şeker üretiminin desteklenmesi talebinde bulunuyor.

Malatya fabrikasında işlenen pancarların alımına yaklaşık 1 ay önce başlanmış olmasına rağmen pancar alım fiyatlarının açıklanmaması üreticimizi endişelendiriyor. Bilindiği gibi Malatya Şeker Fabrikası, başta Malatya olmak üzere, Adıyaman, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Sivas illerine bağlı ilçelerde üretilen pancarlar ilimiz şeker fabrikasında işlenmektedir. Üretilen pancarlardan bölgedeki, bin 800 çiftçi ailesi ile birlikte yaklaşık 500 Nakliyeci ailesi yararlanmaktadır. Sezon süresince 700 kişinin istihdam edildiği sektörde ortalama yıllık çalışan sayısı ise 550 civarında olduğu ve Fabrikanın yıllık olarak Malatya ekonomisine işgücü katkısının ise 100 Milyon TL tutarına ulaştığı belirtilmektedir.

PANCAR ALIM FİYATLARI AÇIKLANMADI

Bölgemizdeki Pancar üreticileri ise alım fiyatlarının açıklanmasının bir an evvel açıklanması taleplerini yeniliyorlar. Önceki gün pancar ekim bölgelerini ziyaret eden Yazıhan Kaymakamı Bülent Şimşek’e taleplerini ileten pancar yetiştiricileri pancar fiyatlarının bir an önce açıklanması beklentisi içinde olduklarını dile getirerek, “Pancar alım fiyatları bu güne kadar açıklanmadı. Alım fiyatları günün şartlarına göre revize edilerek bir an önce açıklanmasını bekliyoruz” diyerek taleplerini İlçe Kaymakamı Bülent Şimşek’e ilettiler.

STRATEJİK BİR ÜRÜN OLAN ŞEKER PANCARI DESTEKLENMELİ

Üreticilerin taleplerini dile getiren TZOB Yönetim Kurulu üyesi ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç ise yaptığı açıklamada pancar üreticilerinin taleplerini şu şekilde dile getirdi. “Pancar alım fiyatlarının bir an evvel açıklanması gerekmektedir. Buna göre yetiştirici ne kadar para alacağını bilmeli ekonomisini ona göre düzenlemeleridir. İlimizde en önemli pancar üretim alanlarından birisi olan Yazıhan üreticisi de bu anlamda beklenti içerisindedir. Yaklaşık 1 ay önce başlayan pancar alımlarının başlamasına rağmen alım fiyatlarının açıklanmaması üreticimizi beklenti içerisine sokmaktadır. Diğer yandan pancar üreticisi de devlet tarafından desteklenmelidir. Üretici desteklenmediği takdirde ülkemizin milli gelirlerinden birisi olan pancar üretiminin de günden güne düşüş göstereceği ve ülkenin daha çok şeker ithal etmesi durumunda kalacağı endişesi içindeyiz. Ülkemizin bu duruma düşmemesi için pancar üreticisinin daha fazla desteklenmesi gerekmektedir.  Diğer yandan İlimizin üretim yapan tek kuruluşu olan şeker fabrikasının verimli bir şekilde çalışması ise üreticinin desteklenmesiyle mümkün olacaktır. Şu anda yapılan desteklemeler var ama bunlar yetersiz. Dönüm başına 4 lira gübre desteği19 lira da mazot desteği veriliyor. Bu rakamlar da günün şartlarına göre revize edilmeli ve buna göre desteklemeler de yeniden düzenlenmelidir.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER İTHALATI KISITLANMALI

Kılıç, açıklamasının devamında ise pancar üreticisine yapılacakken büyük desteğin nişasta bazlı şeker ithalatının kısıtlanması olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu. “Ülkemizde doğal şeker üretimini artıracak önlemler alınmalı ve çalışmalar yapılmalı. Diğer yandan Nişasta bazlı şeker üretimine sınırlama getirilmeli, doğal ve milli olan pancar şekerinin üretimi desteklenerek halkın sağlığı da bu şekilde korunmalıdır. Bunun için de Pancar şekeri üretimi artırılmalı, üreticiye uygulanan kota üretimimi engellenmekledir. Öncelikle bu kota kaldırılmalıdır. Ayrıca daha önce pancar ekmeyen çiftçiler pancar eklemektedirler. Pancar üreticisinin önü açılmalı, kota kaldırılmalı, milli ürün olan Pancar’ın ekimi serbest bırakılmalıdır. Bu kota olayı kaldırılmalıdır. Malatya ‘ya yeterli kota verilmemelidir. Kota uygulaması nedeniyle pancar ekimi günde gün azaltılmaktadır.

ÜRETİCİLER FİRE OLAYINA TEPKİLİ

Diğer yandan bölgedeki pancar üreticileri ise pancar alımları esnasında fabrika tarafından alım esnasında uygulanan fire olayında tepki göstererek fabrika yetkililerine seslendiler. Kesilen firelerin abartılı olduğu iddiasında bulunan üreticiler görüş ve taleplerini şu ifadelerle dile getirerek yetkililere seslendiler. “Fabrika tartlarından alımı yapılan pancarlarda fire oramı yüzde 7 olması gerekirken yapılan alımlarda yüzde 25-30 oranında kesilmesini doğru bulmuyoruz. 100 ton pancardan 30 ton fire kesiliyor. Bunun böyle olması imkânsız. Pancarın yüzde 30’u toprak mı?” Diyerek konunun dikkate alınmasını istiyorlar.

A.Vahap Kaygusuz-Fatma Doğanay (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber