Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-01-2021 18:30   Güncelleme : 13-01-2021 18:30

Özcan “Malatya’nın Kışı Şubat’ta Başlar”

​​​​​​​ 2020 ihracat rakamları ihracatçıyı da üreticiyi de güldürdü. 2021 ile ilgili beklentilerin yeni yatırımlar ile umut verici olduğunu belirten Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, kuraklık tehlikesini hatırlatarak, “Malatya’nın Kışı hep Şubatta gelir diye ifade ediyoruz. Bu yıl da inşallah çok gecikmeden gelir. Şuan ekinlerimiz var, özellikle kayısı bahçelerinin ve kayısı ağaçlarının ihtiyacı var. Kar ve yağmur bekliyoruz.” dedi

Özcan “Malatya’nın Kışı Şubat’ta Başlar”

Kış ayının yağışsız başlaması 2021 yılının kurak geçeceğine dair sinyalleri veriyor. Tarım şehri olan Malatya’da yaz ayının kurak geçmesi temel Tarım ürünü Kayısının veriminin düşeceği anlamına geliyor.  Malatya’da 24 Ocak depremi ve ardından Pandemi’ye rağmen 2020 yılında Kayısı için yatırımların ve ihracatın sevindirici rakamlara ulaştığını aktaran MTB Başkanı Ramazan Özcan, 2021 yılında 100 bin ton ihracat ve 500 milyon dolarlık bir gelir hedeflerinin olduğunu söyledi. Başkan Özcan,” 2020 yılında yapmış olduğumuz yatırımlar ile 2021 yılında iyi bir mahsulle üreticinin mutlu olduğu, hem de ihracatçısını, ülkesini ve şehrini daha çok mutlu ettiği bir yıl olarak bekliyoruz. Özellikle mahsulü mutlaka mart ve nisan ayında sağlıklı bir şekilde ilkbahar geç donlarına maruz kalmadan Nisan yağmurlarına maruz kalmadan eğer atlatırsak iyi bir mahsulle de bu yılı Temmuz ayında başlarsak, 2021 yılında ihracatta inşallah hem 100 bin ton ihracat hedefimiz, hem de 500 milyon dolar gelir hedefliyoruz. Her yıl ihracat rakamlarında ve ihracat gelirlerinde yeni hedeflerle yolumuza devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

2021 yılı ile ilgili tek endişelerinin yaşanması muhtemel kuraklık olduğunu vurgulayan Başkan Özcan,” Çok büyük bir endişe ve kaygımız sadece Şuanda yaşadığımız kuraklık. Her fırsatta bunu mutlaka ifade etmek zorundayız. Sayın Cumhurbaşkanımız da her fırsatta bu yıl özellikle kuraklıkla ilgili zor bir dönem olacağını ifade ediyor. Malatya bir tarım şehri, dolayısıyla yağmur, kar ve suya en çok ihtiyacı olan illerden biriyiz. İnşallah Malatya’nın Kışı hep Şubatta gelir diye ifade ediyoruz. Bu yıl da inşallah çok gecikmeden gelir. Şuan ekinlerimiz var, özellikle kayısı bahçelerinin ve kayısı ağaçlarının ihtiyacı var. Kar ve yağmur bekliyoruz. İnşallah bu konuda da önümüzdeki günlerde arzu ettiğimiz noktaya geliriz. Cenabı Allah camilerimizde ettiğimiz yağmur dualarını duyar ve rahmetini verirse inşallah güzel bir dönem yaşayacağız. Pandemiye rağmen Türkiye’de 24 Ocak depremi, arkasından gelişen bütün olumsuz gelişmelere rağmen Malatya’da Kuru Kayısı ihracatı 2020 yılının çok olumlu ve yüksek miktarda ihracat ile tamamlamış oldu.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER