Sağlık
Giriş Tarihi : 11-01-2021 13:37   Güncelleme : 13-01-2021 14:43

Miyomların Kansere Dönüşme İhtimali Var Mı?

İyi huylu tümör olarak bilinen miyomlar çoğunlukla rahimde ya da rahim ağzında görülürler. Bu iyi huylu tümörler halk arasında ur olarak da adlandırılır. Çoğu zaman tehlikesiz olduğu söylenen bu miyomlar hamilelik gibi durumlarda özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum haline gelebiliyor. Miyomların oluşmasına etki eden faktörler arsında hormonlar ve genetik faktörlerin önemli bir yere sahip olduğu bilinir.

Miyomların Kansere Dönüşme İhtimali Var Mı?

Miyom Nedir? 

Çoğu kadının belirli bir yaştan sonra rastladığı bir durum olarak bilinen miyomlar aslında iyi huylu tümör olarak bilinirler. Miyomların kadınlarda en fazla 30 - 40 yaş arasında rastlandığı tespit edilmiş olup miyomların sayıları ve büyüklükleri değişiklik gösterebilir. Miyomların hiçbir belirti vermediği durumlar olduğu gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyecek ve hayat standardınızı düşürecek düzeyde belirtileri de karşımıza çıkabilir. Bunun yanında hamilelik döneminde olan kadınlar için ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus olup bu gibi durumlarda büyüme gösterebilirler. İyi huylu olduğu bilinen bu tümörlere ergenlik döneminde pek rastlanmazken kadınların menopoz dönemlerinde ise etkilerini yitirip gerilemeye başladıkları gözlenmiştir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Çoğu kadında belirtisiz bir şekilde ortaya çıkan miyomlar pek çok kadında da belirti göstererek ortaya çıkar.

Miyom oluştuğu zaman görülen belirtileri sıralamak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Düzensiz adet dönemlerine sebep olurlar ve ayrıca miyomların sayısı ya da hacimlerine bağlı olarak adet kanamalarında artışa sebebiyet verebilir.
  • Sık sık tuvalete çıkmaya sebep olurlar.
  • Bağırsaklara baskı uygulayan miyomlar kabızlık gibi sorunlara neden olabilir.
  • Miyomlar ayrıca bel ağrısı, baş dönmesi ya da mide bulantısı şeklinde de kendini gösterebilir.

Bu gibi belirtiler miyom belirtileri olarak bilinirler. Bu belirtiler hissedildiği takdirde uzman bir doktora gidip muayene olmak oldukça önemelidir.

Miyom Kansere Dönüşür Mü?

Miyomlar iyi huylu tümör olarak bilindiğinden kansere dönüşme ihtimali oldukça düşük bir ihtimal olarak bilinir. Yapılan çeşitli araştırmalar ile miyomların kansere dönüşme ihtimalinin oranını binde iki kadar bir oran şeklinde bulmuşlardır. Kanserli bir yapısının olmadığı bilinen miyomların kansere dönüşme olasılığı çok az bir ihtimal olarak karşımıza çıkar. Bunların dışında hamilelik dönemimde de miyom oluşumuna rastlanabilir. Gebelik için herhangi bir sıkıntı yaratmadığı bilinse de daha dikkatli olunması gereken bir durum olarak bilinir.

Miyom Oluşumunu Etkileyici Faktörler

Miyom oluşumunu etkileyici pek çok faktör olmakla birlikte bunların en yaygını genetik yatkınlık olarak bilinir. Aileden birinde miyom olduğu biliniyorsa diğer bireylerde de çıkma olasılığı yüksektir. Bunun dışında daha önce doğum yapmamış olmak ya da ilk adet kanamasının erken bir yaşta olması gibi faktörler de önemli faktörler olarak bilinir. Ayrıca alkol tüketiminde aşırılık, sağlıklı beslenmeme ya da düzensiz beslenme, obezite gibi aşırı kilolu olma durumları da miyom oluşumunu tetikleyici faktörlerden bir kaçı olarak karşılaşılabilir.

Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl?

Gelişen tıp teknolojileri sayesinde miyom ameliyatları kapalı ve açık yöntemle yapılabiliyor. Küçük miyomlarda daha az kesi ve hızlı iyileşme avantajları olduğu için kapalı yöntem tercih ediliyor. Ancak açık miyom ameliyatlarında da hasta ertesi gün hastaneden taburcu olarak kısa sürede günlük hayatına devam edebiliyor. Operasyon sonrasında nadiren de olsa miyom ameliyatı sonrası karında şişlik problemi bir süre gözlemlenebiliyor.