Malatya
Giriş Tarihi : 19-12-2020 22:22   Güncelleme : 19-12-2020 22:22

MİM-DER ’den Belediyelere Altyapı Çağrısı

Şehrin gelişimi Doğu’ya mı olmalı Batı’ya mı sorusuna Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİM-DER) Başkanı Mehmet Bülbüloğlu ’ndan radikal bir cevap geldi. İmara açılan zemini sağlam yerlerde altyapı çalışmalarını gecikmesi nedeniyle Müteahhitlerin o bölgeye yönelmediğini savunan Başkan Bülbüloğlu, “ Şehrin Doğusu veya Batısı bizim için önemli değil. Altyapı hizmetlerinin o bölgelere hızlı bir şekilde ulaştırılması Müteahhitleri o bölgeye çekecektir.” dedi.

MİM-DER ’den Belediyelere Altyapı Çağrısı

Çevreyolu altı olarak tabir edilen bölgelerde yeni yapılaşmaların olmamasının nedenini o bölgelere altyapı hizmetlerinin gecikmesine bağlayan MİM-DER Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, Belediyelerin yeni imar alanlarına hizmetleri erken götürmesi gerektiğini söyledi.

Şehrin doğusunun gelişmemesinin nedenini o bölgelere gerekli özenin gösterilmemesinden kaynaklandığını vurgulayan Başkan Bülbüloğlu,” Bugün şehrin doğusunun gelişmemesinin sebebi oraya gerekli özenin gösterilmemesinden kaynaklanıyor. Aynı şekilde Çevreyolunun altı diye tabir edilen kısımda müteahhitlerimizin girmemesi veya o bölgelere talep göstermemesi bu noktada Belediyemizin oraya gerekli özeni göstermediğinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Hem Belediyelerimize hem de müteahhitlerimize büyük görev düşüyor. İmara açtığı yere de hizmeti önce belediyenin götürmesi gerekiyor. Altyapı hizmetleri bu noktalara ulaşırsa eğer müteahhitlerimiz buralara yönelebilsinler. Belediyeler yeni imara açılan yerlere hizmeti erken götürmediği sürece müteahhitlerimiz sorun yaşıyorlar. “ dedi.

Yapılaşmanın Doğu veya Batı farketmeksizin, zemin özelliğine göre yapılamasının önemine dikkat çene Bülbüloğlu,” Malatya’nın doğusu, batısı veya kuzeyi, güneyi değil de her şekilde her yerini geliştirmek için Çevreyolunun altı da olsa her şekilde gelişiminin sağlanması lazım. Bizim için en önemli şey zemin sağlamlığı. Depreme dayanıklı olacak yerleşim yeri neresiyse, zemin etüdü yapılarak buraların imarların açılması gerekiyor. Yaşadığımız acı olaylar bunun ne kadar önemli olduğunu bizlere gösterdi. Bunun için Belediyelerimizin üzerine çok büyük bir görev üşüyor. Belediyelerimiz bir yeri imara açarken bu hususları göz önünde bulundurması gerekiyor. ” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER