Genel
Giriş Tarihi : 19-12-2020 22:28   Güncelleme : 19-12-2020 22:28

Malatya’nın ilk Yapı Güçlendirme Firması Faaliyete Başladı

Malatya’nın ilk Yapı Güçlendirme firması Yapıgüç Mühendislik A.Ş. faaliyetlerine başladı. Türkiye’de ilk defa Battalgazi Belediyesi’nden ruhsat alan firma, Malatya’nın ihtiyacı olan Yapı güçlendirme sektörüne can suyu olacak.

Malatya’nın ilk Yapı Güçlendirme Firması Faaliyete Başladı

24 Ocak depreminden sonra Elazığ ve Malatya'da orta hasarlı binaların güçlendirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunan Yapıgüç Mühendislik A.Ş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aldığı lisansla gücüne güç kattı. Türkiye'de sayılı lisanslı firmalardan biri olan Yapıgüç Mühendislik A.Ş, Malatya'da orta hasarlı yapıların güçlendirilmesi ve ağır hasara dönüştürülmesi işlemlerini başarıyla yürütüyor.

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki Sivrice depreminden sonra, başta Elazığ ve Malatya olmak üzere bölgedeki illerde pek çok bina yıkılmış ya da hasar görmüştü.

Orta hasarlı binaların güçlendirilerek oturulabilir-risksiz yapılar haline dönüştürülebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da teşvikiyle lisanslı güçlendirme firmaları tarafından bir süredir bölgede çalışma yapılmakta ve güçlendirme projeleri hazırlanmaktaydı.

17 Ağustos büyük Kocaeli depremi ve 2011’de Van’da meydana gelen depremler sonrası bölgedeki hasarlı yapıların güçlendirilmesi ve denetimi alanında etkin rol üstlenen,  Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Kurucu Başkanı Keramettin Gençtürk’ün yönetim kurulu başkanı olduğu Yapıgüç Mühendislik A.Ş. tarafından ilgili kurumlara sunulan projelerin onaylanması sonucu yeni bir sürece girildi.

İLK GÜÇLENDİRME RUHSATLARI ELAZIĞ VE MALATYA İLLERİ İÇİN VERİLDİ

Yapıgüç Mühendislik A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Yılmaz, yaptığı açıklamada “Bir süredir kentimizin yeniden yapılanması ve güvenli yaşam alanları oluşturulmasına ilişkin çalışmalarımız sürüyordu. Bakanlığın, yapılarını güçlendirecek vatandaş ve kurumlara teşvik desteği de sağlayacak olması sebebiyle bürokratik işlemlerin uzaması söz konusuydu. Ancak önceki hafta, belediyelere ve imar müdürlüklerine sunulan güçlendirme projelerimizden Malatya ve Elazığ’da birer tesisin güçlendirme projeleri onaylanmış olup proje uygulamasına geçilmiştir. Bu konu bölgede hatta Türkiye’de onaylanan ilk güçlendirme ruhsatlar olması açsısından önemli olup firmamız açısından da gurur vericidir. Bundan sonraki onay süreçlerinin hızlanacağını düşünüyoruz. İnşaat Mühendisi arkadaşlarımız Mehmet Dilmen İzem Tozkoparan, Bahadır Kırmacı ve Mustafa Yıldırım ile birlikte genç ve dinamik bir ekip oluşturduk. Deprem bölgesinde yaşadığımızı unutmayarak, vatandaşlarımızın yapılarının risk analizlerini ivedilikle yaptırarak gerek görülmesi halinde güçlendirme proje ve uygulamaları için lisanslı kuruluşlara başvurmalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ebubekir Atilla