• DOLAR
  8,3465
 • EURO
  9,6728
 • ALTIN
  504,34
 • BIST
  1,1649

Malatya’nın Ateşi Düşüyor

Ağustos Ayı’nın ilk haftasında birinci dalganın ikinci pikine girildi. Malatya genelinde vaka sayılarının hızla tırmanışa geçtiği Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında görülürken, alınan tedbirler ve uyarılar sonuç verdi. Malatya haritasındaki yüksek riskli alanlar azalmaya başladı

Malatya’nın Ateşi Düşüyor

Ağustos Ayı’nın ilk haftasında birinci dalganın ikinci pikine girildi. Malatya genelinde vaka sayılarının hızla tırmanışa geçtiği Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında görülürken, alınan tedbirler ve uyarılar sonuç verdi. Malatya haritasındaki yüksek riskli alanlar azalmaya başladı

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren Koronavirüse karşı önlemler sıkı şekilde alınmaya devam ediyor. Kamu kurumlarına HES kodu ile giriş zorunluluğu, düğün ve nikah gibi törenlerde sayı kısıtlaması, Toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe düzenlemesi gibi alınan kararların olumlu etkisi HES uygulamasındaki risk haritasında açık şekilde görüldü. Kent merkezinin neredeyse tamamının riskli bölge olarak belirtildiği harita, şuan orta riskli ve az riskli alanlara dönüyor.

Vaka sayılarının Ağustos ayından bu yana gösterdiği tırmanış ile ülke genelinde vaka sayılarının en çok yükseldiği 3 Büyükşehir’den biri olan Malatya, son bir hafta içerisindeki düşüşle rahat bir nefes alacak. Yetkililer vaka sayılarındaki ve HES uygulamasındaki riskli alanlardaki düşüşle birlikte vatandaşın rehavete kapılmaması gerektiğini vurguluyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Kurban Bayramı başta olmak üzere, düğün, taziye gibi kültürel manada ziyaretlerin, sosyal yakınlaşmanın yüksek olduğu bir dönem olması nedeniyle bulaş riski arttı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar ile anonsların sıklaştırılması ve sosyal hareketliliği en aza indirecek yeni tedbirlerin uygulamaya konulması vaka sayılarındaki korkutucu yükselişe set çekti.

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE SAĞLIK ORDUSU

Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli ’nin yaptığı yazlı açıklamada Malatya’daki sağlık planları ve kriz yönetiminin haritası paylaşıldı. Buna göre, Malatya genelinde 200 Filyasyon ekibi aktif şekilde çalışmalarını yürüttü. Malatya’da 62 bin 400 temaslı hasta evlerinde takip edildi. Bir yandan 112 Acil ekibi ile 35 istasyonda 72 Ambulans ile hizmet verilmeye devam edilirken, biryan da, Koronavirüs hasta nakli için tahsis edilen 4 Ambulans ve 10 araç ile nakilde izolasyon sağlandı. 271 Aile Hekimi 100 bin vatandaşı izlemeye alırken, Covid-19 yoğun bakım servislerinde 77 Ekim görev aldı. Evde takip işlemlerine ara verilmedi. İnönü Üniversitesi Aile Hekimliği ve Halk Sağlığı Anabilim Dalları ile ortak çalışma yürütülerek 19 Hekim, evde takip edilen 65 yaş üstü hastaların kontrolünü gerçekleştirdi. Covid-19 Polikliniklerinde günlük 2 binin üzerinde numune alınarak, toplamda 180 binin üzerinde numune üzerinde çalışıldı.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber