Yazar
Giriş Tarihi : 19-11-2017 00:00   Güncelleme : 19-11-2017 00:00

Malatya Trafigi ve Kesmekes

Malatya'da yasayan ve trafik sorunundan dert yanmayan insan yok

Malatya Trafigi ve Kesmekes

Malatya'da yasayan ve trafik sorunundan dert yanmayan insan yok. "Malatya'nin sorunlari neler?" diye sorsan ikinci sirada trafik sorunu karsimiza çikiyor. Yillardir bir türlü bitirilemeyen Güney ve Kuzey Kusak Çevre yollari,  yapilan çesitli çalismalar artan özel araç sayilariyla mevcut yollar artik bu trafigi kaldiramiyor. 160 bini askin araç her gün yetersiz ve bitirilemeyen yollarda yol alirken ayni zamanda büyük bir kesmekese de neden olmakta. Her gün sabah ve aksam bu kesmekesin içinde yol alan ve bir an önce bu kesmekesin son bulmasini isteyen vatandaslarin ise maalesef sesini duyan yok!

Malatya'da trafigi kesmekes haline getiren birçok etken var. Bitirilemeyen yollar ve devam eden çalismalar bunlardan ilki. Yillardir süren ve artik bir muammaya dönüsen Kuzey ve Güney Kusak yollari bunlarin basinda geliyor. "Bitti bitecek" denilen ama bitmeyen Kusak yollari çalismalari devam ediyor ama ne zaman bitecegi muamma. Bitirilemeyen kanalizasyon, alt yapi çalismalari sonucu bazi yollarin kapali olmasi. ve çalismalar bittigi halde kapatilmayan çukurlar ise ayri bir magduriyet doguruyor sürücülerde. Buralardan geçerken araçlar hasar görüyor ya da sokak aralarina girmek zorunda kaliyor. Ikinci neden ise araç sayisinin çok fazla olmasi ve mevcut yollarin bu araç sayisini kaldiramamasi. Malatya'da trafige kayitli 160 binden fazla araç bulunmakta. Her gün bu araçlarin trafige çiktigini düsünün bir de bunlara okul servisleri, belediye otobüsleri ve diger kurumlarin araçlarini ekleyince isin içinden çikilmiyor.

Trafikteki kesmekesi artiran bir diger neden ise maalesef kurallara uymayan sürücüler. Kafalarina göre trafik isiklarini, kavsaklari, hiz sinirlarini ihlâl eden sürüler bulunmakta. Bu sürücüler trafik kurallari söyle durdun hiçbir kurala uymuyor maalesef. Trafigi sikintiya sokan bir neden de trafige çare diye getirilen Trambüsler.  Trafigi azaltmak için uygulamaya konulan Trambüsler devreye girdiyse de onlarda Malatya trafik sorununu çözmek söyle dursun iyice içinden çikmaz bir hâl aldirtti.

Peki, trafik sorunu nasil çözülecek Malatya'da?  Birincisi bireysel araç kullanimi çok fazla oldugundan vatandaslar toplu tasima araçlarina tesvik edilmeli.  Ama mevcut durumda bu biraz sikintili. Çünkü Malatya'da toplu tasima da sadece otobüsler ve trambüs kullanilmakta ve bu araçlar çogu yere gitmiyor. Bunun en iyi yolu ise Malatya ulasiminda alternatifleri çogaltmak. Bir tek otobüs ve Trambüsle yillarin trafik sorunu çözülemez.  Alternatif olarak hafif rayli sistem yapilmali. Hafif rayli sistem Istanbul, Ankara, Eskisehir, Kayseri, Izmir, Adana gibi sehirlerde çok basarili bir sekilde uygulaniyor. Hem metro hem de tramvay hizmet veriyor ve sehrin en uç noktalarina ulasiliyor. Bizde hizli büyüyen, gelisen ve nüfusu artan bir sehir olarak bu ulasim sistemleri uygulanmali.

160 bini asan araç sayisi ile Malatya trafigi bir kesmekes olmaya devam ediyor. Is çikislarinda ve sabah saatlerinde Istanbul trafigine rahmet okutan Malatya trafigi çözüme kavusacagi zamani iple çekiyor.