Genel
Giriş Tarihi : 24-12-2020 17:23   Güncelleme : 24-12-2020 17:31

Kurdukları Dernek ile 4 İle Hizmet Veriyorlar

Arapgir İlçesinde kurulan Türkiye Beyaz Ay Derneği Şubesi, Yukarı Fırat havzasında yer alan Malatya ile birlikte Elazığ, Sivas, Erzincan’ın yakın ilçelerindeki engelli çocuklara rehabilitasyon hizmeti veriyor. Şube Başkanı Mehmet Sadık Karagöz hizmetlerin artarak devam etmesi için hayırseverlerden de destek beklediklerini söyledi

Kurdukları Dernek ile 4 İle Hizmet Veriyorlar

Türkiye Beyaz Ay Derneği Arapgir Şube Başkanı Mehmet Sadık Karagöz gazetemize yaptığı açıklama ile dernek çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaştı. “Arapgir İlçesinin merkezinde bulunduğu yukarı fırat havzasına hizmet veren bir derneğiz. Bu havzada rehabilitasyon hizmeti yoktu. Biz Arapgir şubesi olarak buraya bir rehabilitasyon merkezi açtık. Bu kamu yararına faaliyet gösteren bir derneğin açtığı ilk merkez olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda Türkiye’de ticari olmadan faaliyet gösteren tek rehabilitasyon merkezi olması nedeniyle dikkat çekiyor. Tamamen hizmet odaklı olarak çalışıyoruz. Bizim misyonumuz Yukarı fırat havzasında kapalı kapılar ardında hiçbir çocuğumuz kalmayana kadar hizmetlerimiz aktif bir şekilde devam edecektir.”

PLANLADIĞIMIZ PROJELERİ HAYATA GEÇİRİYORUZ

Derneğin çalışmaları hakkında da bilgiler veren Karagöz, bu konuda da şu ifadeleri kullanarak yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. “Merkezimizde bedensel engellilerimiz için fizyoterapi çalışmaları yürütüyoruz. Diğer engel grupları için bireysel ve grup eğitimlerimiz var. Çocuklarımızı hayata kazandırmak için engelsiz tarım projelerimiz var. Üretim ve istihdama yönelik teşvik projelerimiz var. Uygulamaya koyduğumuz projelerimiz de şu an devam ediyor. Proje kapsamında Erzincan- Kemaliye, Elazığ Ağın ve Keban, Sivas-Divriği, Malatya-Arapgir ve Arguvan ilçelerimizdeki çocuklarımıza hizmet veriyoruz. Bu kapsamda şu anda 50 öğrencimize hizmet veriyoruz. Bize tahsis edilen sahanın şu anda ancak yüzde 30’luk bir bölümüne ulaşmış durumdayız. Bölgemizde sahamız geniş, şartlarımız kısıtlı olduğu için halen ulaşamadığımız birçok engellimiz var. Çok hayırlı bir hizmet yürütüyoruz. Bu vesileyle de bize destek sunan hayırseverlerimize de teşekkür ediyor ve diğer hayırseverlerden de bu konuda yardım ve destek bekliyoruz.”

BİREYSEL EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ

Karagöz, merkezde uygulanan Rehabilitasyon çalışmaları ile ilgili olarak da hakkında da bilgiler veren Karagöz, “Bireysel eğitim dediğimiz bir öğrenci ve bir öğretmenin başabaş ders yapması, böylelikle konunun daha iyi anlaşılması, çocuğu sıkarak veya derse zorlayarak değil de sevdirerek, onun kalbine girerek, konuya hakim olarak ve ilgili materyalleri kullanarak ders yapıyoruz. Çocuklar kendini oyun ortamında hissediyor ama sonuçta öğrenme de yaşıyorlar. Dersi de öğrenmiş olarak çıkıyorlar. Bedensel engellilere yönelik de bu konuda çeşitli cihazlarımız var. Çocuğu ayakta tutma, kas gevşetici, kasları kuvvetlendirici özellikleri olan cihazları kullanıyoruz. Böylelikle bize geldiklerinde kasılmış olarak gelen çocuklarımız rahatlamış bir şekilde evlerine dönüyorlar” dedi.   

A. Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay (Özel Haber)