Malatya
Giriş Tarihi : 02-01-2021 20:53   Güncelleme : 02-01-2021 20:57

Kömürhan Köprüsü Açıldı!

16 İli bağlayan yeni Kömürhan Köprüsü’nün açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katılmasıyla gerçekleştirildi. Köprünün açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yapım bedeli 720 milyon lira olan bu proje Elazığ ile Malatya'yı birbirine bağlamanın ötesinde ülkemizin doğu-batı ve kuzey-güney ulaşım aksının en önemli noktalarından birini oluşturuyor" dedi. Yeni köprünün kendi alanında Dünya 4’üncüsü olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Nehrinin refahın sembolü haline getirildiğini söyledi

Kömürhan Köprüsü Açıldı!

Yeni Kömürhan Köprüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ’nun katılımı ile Cumartesi günü gerçekleştirilen tören ile hizmete açıldı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Vahdettin Köşkü'nden video konferans yöntemiyle katıldığı Kömürhan Köprüsü'nün açılış töreninde konuştu. Elazığ ve Malatya'yı birbirine bağlayacak köprü için, "Fırat'ın azgın sularında kaybedilen vatandaşların ardından artık ağıtlar yakılmayacağını söyleyen" Erdoğan, "Fırat'ı refahın sembolü haline getirdik" dedi.

Toplam maliyeti 720 Milyon TL olan projenin kendi grubunda Dünya’da 4’üncü olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan ”Yapım bedeli 720 milyon lira olan bu proje (Kömürhan Köprüsü) Elazığ ile Malatya'yı birbirine bağlamanın ötesinde ülkemizin doğu- batı ve kuzey-güney ulaşım aksının en önemli noktalarından birini oluşturuyor. Tasarımından inşasına kadar her şeyiyle yüzde 100 yerli ve milli kaynaklarla inşa edilen bu eser, ülkemizin mühendislik alanındaki gücünün ve kabiliyetlerinin sembollerinden biri olacaktır. Kömürhan Köprüsü, kendi grubunda dünyanın 4. büyük projesi unvanını taşıyor. Bu köprü ile vakitten ve yakıttan tasarruf sağlanacak. Proje, bölgenin kalkınmasına, refahına katkı sağlayacak. Yaptığımız yatırımlar, inşa ettiğimiz eserlerle Fırat'ı, kavuşmanın, sevincin, muhabbetin, refahın sembolü haline getirdik, getirmeyi sürdüreceğiz. Hedeflerimize daha kolayca ulaşabileceğimiz bir iklim oluşturmakta kararlıyız.” İfadelerine yer verdi.

MALATYA'YA 8,8 MİLYAR LİRA ULAŞIM YATIRIMI YAPILDI

Ulaşım yatırımı noktasında Malatya’ya bugüne kadar 8,8 Milyar TL’lik yatırım yapıldığı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Bugüne kadar Malatya'da 8,8 milyar lira, Elazığ'da 6 milyar lira ulaşım yatırımı yaparak bölünmüş yoldan demir yoluna ve hava yoluna kadar her alanda bölgemizin çehresini değiştirdik. Ülkemizde sürekli ilkelerden bahsedip hiçbir üretim yapmamayı felsefe haline getirmiş bir zihniyet, varlığını hala sürdürmektedir. Biz en zor şartlarda bile hizmet üretmenin, eser üretmenin, inşa etmenin peşinden koştuk.” dedi.  Muhalefete de yüklenen Erdoğan, "Ülkemizde sürekli ilkelerden bahsedip hiçbir üretim yapmayan zihniyet hâlâ varlığını sürdürmektedir. Bunlar hiçbir hayırlı adım atmadıkları gibi atılan adımlardan da rahatsız. Türkiye'nin hukukta, demokraside, özgürlükte ilerlemesine tahammül edemezler. Ayasofya'nın ibadete açılmasından başörtüsü hazımsızlığına kadar birçok alanda bu habis zihniyetin yansımalarını görüyoruz" şeklinde konuştu.

KARAİSMAİLOĞLU,” BÖLGENİN TİCARETTEKİ YÜKÜNE OMUZ VERECEK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kömürhan Köprüsü'nün açılış töreninde konuştu. Yeni Kömürhan Köprüsü ile bölgedeki iş olanaklarını artırmak ve bölgenin ticaretteki yüküne omuz verileceğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu konuşmasında,” Yaptığımız yollar, köprüler ve tünellerle insanımızın bereketine bereket katmak, iş olanaklarını artıracak yeni yatırımlara zemin hazırlamak, çiftçimizin, sanayicimizin ticaretine omuz vermek için çalışıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız Kömürhan Köprüsü ve Kömürhan Tüneli de bu azimle, memleketin her köşesine inşa ettiğimiz eserlerden yalnızca biridir. Kömürhan Köprüsü ve Tüneli hepimiz için iftihar vesilesi olan projelerimizden biridir. Projemiz, tamamen Türk mühendis ve işçilerin bilgisi, deneyimi ve alın teriyle gerçekleştirilmiştir. Her geçen gün ulaşım ve haberleşme projelerimizde yerli ve milli teknolojilerimizin, kaynaklarımızın ve bilgi birikimimizin payını artırmaya devam edeceğiz." İfadelerini kullandı.

KÖPRÜYÜ ÖZEL KILAN NE?

İnşasında Eyfel Kulesi'ndeki kadar, yaklaşık 7 bin ton çelik kullanılan Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli, yarın açılıyor. Kömürhan Köprüsü, 380 metrelik orta açıklığıyla dünyada dördüncü sırada yer aldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, taşıt trafiğine 2x2 şeritle hizmet verecek, ters-Y tipi kule olarak tasarlanan Kömürhan Köprüsü, 168,5 metrelik tek pilon ve 380 metrelik orta açıklığıyla dünya literatüründe dördüncü sırada yer aldı. Orta açıklığı 25 adet çelik segmentten oluşan ve gergin eğik askılı projelendirilen köprünün yapımında 42 adet (2x21) kablo imalatı gerçekleştirildi, inşasında Eyfel Kulesi'ndeki kadar, yaklaşık 7 bin ton çelik kullanıldı.

Kömürhan Köprüsü ve Tüneli, yapım, tasarım ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullanılarak tamamen Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa edildi. Projeyle doğu-batı, güney-kuzey aksında önemli bir noktada bulunan Elazığ ve Malatya'nın günden güne gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak, D-300 Devlet Yolu'nun ulaşım standartlarını artırarak, konforlu seyahat imkanını tesis etmek amaçlandı. 5 bin 155 metre uzunluğundaki projenin 2x2400 metresini çift tüp tünel, 660 metresini gergin eğik kablolu tipte Kömürhan Köprüsü, 2 bin 95 metresini ise bağlantı yolu oluşturuyor. Projede 1 eş düzey kavşak, 1 farklı seviyeli köprülü kavşak, 1 karakol binası ve NATO petrol boru hattı deplasesi bulunuyor.

A. Vahap Kaygusuz - Ebubekir Atilla