Genel
Giriş Tarihi : 11-01-2021 01:34   Güncelleme : 11-01-2021 15:17

Karakaya Barajında Siyanür Tehlikesi

Güvenç Deresi ve Kuruçay,  maden arama sahaları yüzünden büyük tehlike altında. Arama faaliyetlerinde siyanür kullanılması ile bu su kaynaklarından Karakaya Barajına giden su beraberinde zehiri de taşıyacak

Karakaya Barajında Siyanür Tehlikesi

Hekimhan’da Altın, Gümüş ve Demir arama faaliyetleri için Ruhsat alan firmaların bu faaliyetleri ile bölgenin doğal varlıklarını yok edeceğini, arama faaliyetlerinde kullanacakları siyanür’ün su kaynaklarına akması riskini bir kez daha dile getiren Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu, sosyal medya hesaplarından 7 madde ile çağrıda bulundu.

Hekimhan’da altın, gümüş ve demir madeni arama faaliyeti yürütecek şirketlerin arama esnasında siyanür kullanacağı iddialarının ardından tepkiler çık gibi büyüyor.

Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu tarafından yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi, “Ruhsat 1 alanında işletmeye açılacak Altın, Gümüş ve Demir ocağından çıkan zararlı maddelerin (Siyanür vb.) Güvenç deresine ve oradan da Kuruçay’a karışarak Karakaya barajına kadar Hekimhan ve mahallelerinin büyük bir kısmında ve Yazıhan’da Ceviz ve Kayısı başta olmak üzere tüm tarım ürünlerini olumsuz etkileyecektir. Ruhsat Alanlarında yapılacak faaliyetler sonucu zararlı maddelerin Saz Çayına karışarak Boztepe barajına kadar Hekimhan Mahallelerinin bir kısmı ile bu barajdan sulanan Yazıhan’da ki tarım alanlarını olumsuz etkileyecektir. Basak Güvenç, Deveci, Çırzı (Boğazgören), Çulhalı, Saz, Budaklı ve Karaköcek mahallelerinin içme ve sulama suları ruhsat alanlarından karşılanmaktadır. Yamadağı’ndan gelen Hekimhan’ın içme suyu isale hattının yaklaşık 1-1,5 km si Ruhsat 1 alanı içinde bulunmaktadır. Mevcut sularda yaşayan canlılar olumsuz etkilenecektir. Yamadağı Keş yaylalarından doğup Çimenlik, Başkınık, Basak, Güvenç, Çırzı ve Çulhalı Mahallesinin arazilerini suladıktan sonra Kuru Çaya ulaşan dere üzerine değirmen dere mevkiinde (Menteş’in değirmeni) gölet yapılması ve göletteki suyun kapalı sistem boru hattı ile Davulku-Bahçedamı mahallelerinde Yonuz deresine yapılacak atık barajına taşınması planlanmaktadır. Bu durum sözü edilen arazilerde sulama sorununa yol açacaktır. Davulku-Bahçedamı mahallelerinin Yonuz Deresi üzerine Atık barajı yapılması planlanmaktadır. Buradan zararlı maddelerin Kuru Çaya karışması bu çaydan faydalanan tüm mahalleleri olumsuz etkileyecektir.”

Ebubekir Atilla