Malatya
Giriş Tarihi : 04-01-2021 18:10   Güncelleme : 04-01-2021 18:10

Kadına Şiddet Pandemi Sürecinde Giderek Arttı

Dünyanın kanayan yaralarından olan ve özellikle pandemi döneminde giderek artış gösteren Kadına yönelik şiddet olayında cezaların caydırıcı olmaması hem şiddete uğrayan kadınları hem de olaya müdahale eden polisleri mağdur ediyor. Bu noktada hükümete seslenen HİMYAÇ-DER Genel Başkanı Ayşe Ece Budan, yeni yasalarla caydırıcılığın artırılmasının ve polisin elinin güçlenmesi gerektiğinin altını önemle çiziyor. Budan, “Şiddet uygulayanlar dışarıda gezmemeli, ağır cezalar almalı, psikolojik hasta ise tedavi edilmeli” dedi

Kadına Şiddet Pandemi Sürecinde Giderek Arttı

HİMYAÇ-DER Genel Başkanı Ayşe Ece Budan önceki gün hunharca Katledilen Selda Taş cinayeti ile ilgili yaptığı açıklamada, kadının öldürülmesinin değil, kadına olan her türlü şiddetin karşısında olduklarını söyledi. Budan, İstanbul Sözleşmesini de eleştirerek, sözleşmenin kadıların daha çok şiddet görmesine neden olduğunun altını çizdi. Kadına yönelik şiddette yaşanan artışa dikkat çeken ve artık bu noktada somut adımlar atılması gerektiğinin altını önemle çizen Av. Ece Budan, meydana gelen olayı şiddetle kınadıklarını ifade etti. Olayın Malatya’da yaşanmasının ayrıca üzüntüyü daha da artırdığını kaydeden Budan, “İlimizde meydana gelen bu elim olayı çok üzüntüyle karşıladık. Bu kızımıza öncelikle Allahtan rahmet diliyorum. Bu çok büyük bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkıyor. Biliyorsunuz bu kadına şiddet olayı ile ilgili yıllardır bir adım ileri gidemedik. Bunun birçok nedeni var. Bu kadına şiddet olay ile ilgili İstanbul sözleşmesinden bahsediyoruz. Birçok kadın çok kuruluşlarımız birçok kadınlarımız İstanbul sözleşmesindeki maddelerin kadınlarımızı koruduğunu zannediyorlar. Aksine kadınlarımızın ölüme gitmesine neden olan çok madde var. Bir kadın sivil toplum kuruluşu olarak bu konuda İstanbul Sözleşmesi'nin arkasında durmuyoruz. Çünkü o sözleşmeye bağlı alınan tedbirler sadece kadın hayatını tehlikeye atıyor. Hiçbir yaptırım gücü yok. Bu çok önemli. Buradan ben bütün kanun düzenleyicilerime, kanun yapıcılarına seslenmek istiyorum. Gerçekten adaletli bir sistem kurulması lazım. Bu ülkede kadına şiddet ile ilgili alınan hiçbir yasal yaptırım kadını korumuyor. Bir kere cezalar sadece yanıltıcı bir cezalardan oluşuyor.  Çok hafif cezalar. Kadın 2-3 kere şikayet edecek, onu belgeleyecek.  Yani kadının ölümü hakkını eline veriyorlar. Bunun altını çizmek istiyorum.” dedi.

Pandemi Döneminde Kadına Şiddet Arttı

Diğer yandan pandemi döneminde kadına şiddet anlamında hem ülkemizde hem de ilimizde de hızlı bir artış görüldüğünü kaydeden Budan, açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı. “Yapılan çalışmalar, yapılan araştırmalar ve çalışmalar bunu gösteriyor. Bu konu halk sağlığı ile ilgili bir konu. Halk Sağlığı bozuk insanlar diyoruz biz bunlara. Bu hasta ruhlu insanların gerçekten artık çok ciddi bir ceza almalarını istiyoruz.  İkincisi bu insanların tedavi edilmesi lazım.  Bu hasta insanları tedavi etmeden dışarı salmasınlar. Hiçbir psikolojik destek verilmeden, Psikiyatriye götürülmesi, bu insanların tedavi edilmesi lazım.  İdam dedik yok dediler, hadım dedik yok dediler. Hiçbir şey yapılmıyor. Bu konu kamuoyunda da birkaç yıldır çok tartışıldı bu güne kadar elle tutulur bir gelişme yaşanmadı. Madem bu konuda bir adım atamıyorlar. Hiç olmazsa bu hasta ruhlu insanları tedavi etmeden dışarı salmasınlar.  Çünkü gencecik bir kadını öldürebilecek kadar, daha doğrusu kadında da demeyelim bir canlıyı öldürecek kadar hasta ruhlu insanların dışarıda gezmemesi lazım. 

Polisimizin Elinin Güçlenmesi Lazım

Buradan iktidar partisine de sesleniyorum. Gerçekten her türlü konuda adalet sisteminde çok ciddi bir iyileştirmeye gidilecek kanunların çıkması lazım. Hem de bu kadına şiddet konusunda polisinden önünü açmaları lazım. Bir kere emniyet güçlerimizin elini kolunu bağlayan bir yasa var. Emniyet güçlerimiz, polislerimiz kadınlarımızı koruyacak yetkiye sahip değiller. Onlar da mağdur durumda. Kadına şiddet olayında 2 taraf mağdur. Hem emniyet güçleri hem de emniyetteki Polis kardeşlerimiz. Gerçekten ben bunu çok net görüyorum. Bunu yaşadım gördüm. Onun için bu sistemin ve bu yasaları ile ivedilikle değiştirilmesi lazım olacağına inanıyorum. Hızla da bu olayların çoğalacağını düşünüyorum. Onun için bu sistemin ve bu yasaların ivedilikle değiştirilmesi lazım.  Bu kızcağızımıza Allah gani gani rahmet eylesin. Katili diyelim, eşlemek istemiyorum. Katili, okuduğumuz kadar ile araştırdığımız kadarıyla madde bağımlısı birçok suçtan cezası olan bir kişi. Bir kere bu kadar suçtan cezası olup bu insanlar böyle dışarda gezerse daha çok kadınlarımız, daha çok çocuklarımız ölür. Onun için tamamı ile bunun yasalarla ilgili olduğuna inanıyor ve ben bir sivil toplum kuruluşu olarak kadınlarımıza, kızlarımıza bu tür kendi akıllarınca ceza veren, sadece ilimizde değil, aynı gün 24 saat içerisinde 3 kadınımız aynı anda aynı sıkıntıyı yaşadı ve vefat etti. Hepsine Allahtan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum” diye konuştu.  

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)