• DOLAR
  8,1973
 • EURO
  9,6569
 • ALTIN
  502,84
 • BIST
  1,1777

Hekimhan’ın Tarihi Çeşmeleri Sahipsiz mi?

Hekimhan’ın Tarihi Çeşmeleri Sahipsiz mi?

Hekimhan’da yer alan tarihi çeşmeler, kaderine terk edilmiş durumda. Etrafları çöplüğü aratmayan bu alanlar ne yetkililer ne de vatandaş tarafından korunmuyor.

Tarihin önemli kalıntılarından birisi olan çeşmelerimiz / pınarlarımız ilçemizde de bakımsızlıktan kurumuş .Kimisi yıkılmış, kimisinin kitabeleri sökülmüş. Suyu akmayan çeşmeler göz yaşı kurumuş insanlara benziyor. Tarihi bu güzel kalıntıların aslına uygun, hale getirilerek, geleceğe aktarılması gerekmektedir.

Günümüzde her eve su tesisatı bağlanması sonucu meydan çeşmelerine gereken önem verilmediğinden, pınarların / çeşmelerin illerde, ilçelerde hatta köylerde, mahallelerde yetim, öksüz kaldığını görüyoruz…

Hekimhan çeşmeleri ile ilgili kitabeli çeşmeler hakkında hemşerimiz sanat tarihçisi Prof. Dr. Nurşen Özkul FINDIK çalışma yapmıştı.

Yine Hekimhan Çeşmeleri- Pınarları hakkında araştırma yapan Eğitimci araştırmacı yazar Güngör BEBEK bu çalışmasını Hekimhan dergisinin 9. sayısında yayımlanmıştı.

[email protected] .

Güngör Bebek ‘in tesbitlerine göre

Alfabetik Sıraya Göre Hekimhan Çeşmeleri

“1-Ahmet Ali Efendi Pınarı 2-Aliağa’nın Pınarı 3-Bağderesi Pınarı 4-Bostanpeği Su Gözesi 5-Çarşı Pınarı 6-Çetinlerin Pınarı 7-Çınarlı Kahve Pınarı 8-Dağınlıpınar 9-Dutlupınar 10-Hasanağa Pınarı 11-Hüseyin Ağa Pınarı (Kalekahyası) 12-Galip Mutlu- Halil İbrahim Dönmez Pınarı 13-Garipağaoğlu Pınarı (Konak Önü) 14-Garipağaoğlu Pınarı (Bağ Evi) 15-Gümüşpınar 16-İbiloğ Pınarı 17-İğdelipeğ Pınarı 18-İmampınarı (Bağevi) 19-İmam Hüseyin Efendi (Önder) Pınarı (Çarşı) 20-İncirin Altı 21-İstasyon Pınarı 22-Kafla Gediği Pınarı 23- Kalekahyası Pınarı 24-Kalekapısı Pınarı 25-Keklicek Pınarı 26-Köprülü Mehmet Paşa Camii Pınarı (Avlu-Tuvalet) 27-Körpınar 28-Kumlupınar 29-Kurdoğlu Pınarı 30-Kuşkayası Pınarı 31-Kurttaşı Pınarı 32-Marziya Halil Pınarı 33-Mehmet Özyazgan Pınarı 34-Müftülerin Pınarı 35-Müvezii Hacı Halil Pınarı 36-Osman Kaplan-Camcı İhsan Efendi Pınarı 37-Sarıbaş Pınarı 38-Sarımorç Pınarı 39-Süslülerin Pınarı 40-Şıpşıpı 41-Taşhan Pınarı 42-Yukarı Pınar”

Yazılı kaynaklarda Kasaba dâhilindeki Yücekayanın altında bir membadan çıkarak 5 çeşmeye akmakta olan su kasabanın ihtiyacına kafi gelmektedir. Kasabada tahminen 300 sene evvel künklerle yapılan su taksimatı şekli aslisini muhafaza etmektedir . 300 yıl öncesinden; yani o dönem tarihini esas aldığımızda bugünden yaklaşık 400 yıl öncesinden; Osmanlı Dönemi 1600’lü yıllarda Hekimhan’a bir içmesuyu sistemi kurulduğunu anlıyoruz. Her ne kadar evlere değil de ancak merkezi yerlere yapılan çeşmelere taşınabilmişse de o günün şartlarında bu durumun ücra bir köşedeki yöreye yapılmış bir hizmet olarak büyük bir önem taşıdığını söylemek mümkündür.>>DEVAM EDECEK

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber