Malatya
Giriş Tarihi : 12-01-2021 17:15   Güncelleme : 12-01-2021 17:15

Hekimhan’da Ruhsatlar Elden Ele Dolaşıyor

​​​​​​​ Hekimhan İlçe sınırları içerisinde bulunan Altın, Demir ve Gümüş madenleri için arama ruhsatı alan firmalar bu ruhsatları adeta elden ele dolaştırıyor.

Hekimhan’da Ruhsatlar Elden Ele Dolaşıyor

Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu’nun yayınladığı bildiriye göre, Hekimhan İlçe sınırları içerisinde bulunan yeraltı kaynaklarını aramak için izin alan Şirketler, ‘ÇED gerekli değildir’ onayını aldıktan sonra ruhsatı farklı firmalara devrediyor. Hekimhanlının toprağını kendi içinde parselleyen şirketler aldıkları bu ruhsatları farklı firmalara devrederek adeta ruhsat ticareti yapıyor.

Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu’ndan şok yaratacak bir iddia ortaya atıldı. Platformun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, ” Biz Hekimhan olarak maden firmaları tarafından çok seviliyoruz. O kadar çok seviyorlar ki bizi, biri gelip biri gidiyor.

2011 yılında Stratex Mad. San ve Tic. Ltd. Şti (İngiliz) Hekimhan’a gelerek Altın aramak için ruhsat alıyor ve ÇED başvurusu yapıyor ve ÇED gerekli değildir onayı alıp çalışmalara başlıyor. Şirket aldığı ruhsatı yaklaşık 1-1.5 yıl önce Batı Toroslar Madancilik San.Tic.Ltd.Şti ‘ne devretmiş. Ruhsat tarihi 15/09/2011, Ruhsat bitiş tarihi 15/09/2021. Batı Toroslar Mad. San. Tic. Ltd. Şti Sondaj çalışmalarını devraldığı ruhsat alanında sürdürmektedir. Ruhsat alanı Akmağara, Hasançelebi(Obuz), Köylüköyü ve Başkınık mahallelerinin arazilerini kapsamaktadır.”

Ebubekir Atilla