• DOLAR
  7,8860
 • EURO
  9,3198
 • ALTIN
  482,07
 • BIST
  1,1814

Gurbetçilerimiz (2)

Gurbetçilerimiz (2)

Almanya’daki Malatya, ‘Manheim’

Manheim şehrinden bir örnek vermek istiyorum. Neden derseniz Manheim şehrini küçük bir Malatya gibi gördüm. Hele 2 caddesi var. Caddeye girince sanki Malatya Şire pazarına giriyorsunuz.

Normalde Avrupa ülkelerinde öyle kaldırımlarda tezgah flan görmek mümkün değil. İş yerinin önünde kasalar içinde ürün sergilemek yok. Küçük bir levha var. Ordan görür içeri girersiniz. İstediğinizi alırsınız.

Manhemim deki caddenin başından itibaren şekil değişik. Uygulama değişik. Tam bir Türkiye. Hatta Malatya diyebiliriz.

Katedral meydanının bir köşesinde başlayan Malatyalılar caddesinin hemen girişinde masalarını dışarıya atmış bir Kebapçı dükkânı sizi karşılar. Tüm Masalar ful dolu. Boş yer bulmak neredeyse imkânsız. Müşteriler sırayla alınıyor. ‘Kebaplar buyurun’ nidaları ta uzaklardan duyuluyor.

Sokağın içine girince yine Malatya’nın işlek caddelerinden birinde geziyormuş hissine kapılmamak mümkün değil. Manavlar, kuyumcular, bakkallar, manifaturacılara ve Kahvehanelerle dolu, İçinde bir Türk Camisinin de yer aldığı bir cadde de kendinizi buluyorsunuz.

Araç plakaları ya 44 ile başlıyor. Ya 44 ile bitiyor.  44 Plaka bulamayanlar ise işi harflerle çözmüşler. Plakaların ortasında yer alan harfler MLT harflerinden oluşuyor.

Caddeden ilerledikçe yok yok. Manifaturacısı, kuyumcusu, gelinlikçisi, pasta hanesi, çay ocağı ne ararsanız var.

Manav tezgâhları kaldırımı kapatmış. Üstü açık bir şekilde sebze ve meyveler sergileniyor. Ama seçmek yasak.

Caddenin ortalarına doğru küçük bir boşluk var. Boşluğun ilerisinde 2-3 katlı bir bina ve üzerinde kocaman bir levha var. ‘Malatyalılar Derneği’ yazıyor. Renklerimiz Sarı kırmızı.  Yani kısaca burada her yer Malatya.

Derneğin içeresinde her türlü sosyal donatı mevcut. Kahvehane başta olmak üzere, okuma salonu, küçük bir mescidi var. Sohbet ortamları çok samimi. Özellikle Malatyalıların bir araya geldiği bir ortam var.

Türkiye konuşuluyor. Malatya konuşuluyor. Oradaki vatandaşlarımız Malatya’da yaşayandan sanki daha fazla sorunları biliyor. Sanki Malatya ekonomisini Malatya siyasetini daha iyi takip ediyor. Her şeyden haberdarlar ve her konuda bilgi sahibiler.

En önemli özelliklerinden birisi de yardımsever olmaları. Hastası olanın, düğünü olanın hele hele cenazesi olanın herkes yanında oluyor. Kimin elinden ne gelirse yardımcı oluyor. Maddi ve manevi karşılıksız destek sürüyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber