Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-01-2021 19:35   Güncelleme : 02-01-2021 19:35

Gümrük Müşavirliği ve Gümrükleme

Gümrükleme Nedir?

Gümrük Müşavirliği ve Gümrükleme

Gümrükleme; yurt dışındaki herhangi bir ülkeyle gerçekleştirilen dış ticaret işlemlerinde, ürün veya hizmetlerin gümrüklü sahalardan geçişi sırasında devletle olan ilişki ve işlemlerin yürütülmesi hizmetidir.

Gümrük Müşaviri Ne İş Yapar?

  • Gümrük İşlemlerinin mevzuata uygun olarak yürütülmesini sağlamak,
  • Gümrük vergileri ile gümrük idarelerince tahsil edilmesi gereken diğer vergilerin (KDV, ÖTV vb) doğru olarak tahsil edilmesini sağlamak,
  • Dış ticaret alanında faaliyette bulunan firmalara danışmanlık hizmeti vermek

İstanbul’daki En İyi Gümrükleme Firmaları Hangileridir?

  1. Kızılkaya Gümrük Müşavirliği
  2. Ercan Gümrük Müşavirliği
  3. Denizer Gümrük Müşavirliği
  4. Karaca Gümrükleme
  5. Subaşı Gümrükleme

İstanbul’da birçok gümrük müşavirliği firması bulunmaktadır. Bunlar arasından en çok öne çıkan 5 firmayı yukarıdaki listede görebilirsiniz.

Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

Gümrük işlemleriniz nedeniyle ödemeniz gereken gümrük vergilerini ve para cezalarını ticari bankalar ve kamu saymanlıkları aracılığı ile veya GÜMKART ile ödeyebilirsiniz. GÜMKART, ilgili bankanın POS cihazı bulunan gümrük saymanlıklarında kullanılabilen bir ödeme aracıdır. GÜMKART’ı kullanarak yalnızca bu kartın sahibi olan firmanın gümrük beyannameleri ile ilgili gümrük vergilerinizi ödemeniz mümkündür.

Düzenlediğiniz gümrük beyannamesi ile ilgili vergilerin ve varsa para cezalarının ödendiğini gösteren bilgi Ticaret Bakanlığı’nın bilgisayar sistemine elektronik olarak iletilir. Bunu takiben, gümrük beyannameniz, bu beyannameyle ilişkili vergi ve para cezası kararları otomatik şekilde kapanır.

Kaynak: https://www.kizilkaya.com.tr/blog/gumruk-vergisi-nedir-oranlari-nasil-odenir