Sağlık
Giriş Tarihi : 19-12-2020 17:37   Güncelleme : 19-12-2020 23:05

Filyasyon Ekiplerindeki Diş Hekimleri

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan günlük ortalama 200 kişinin görev aldığı 80 filyasyon ekibinde en büyük rolü diş hekimleri üsleniyor. Meslekleri gereği daha iyi hizmet sunmaları açısından görevlendirilen diş hekimleri filyasyon ekiplerinin vazgeçilmez elamanı haline geldi

Filyasyon Ekiplerindeki Diş Hekimleri

Malatya genelinde 200 kişiden oluşan, 80 filyasyon ekibi bulunduğunu kaydeden İl Sağlık Müdürlüğü, Korona virüsle mücadele kapsamında evlerde tedavi gören hastalara yönelik uygulamalarda görev alan sağlık elamanları içinde Diş hekimlerinin de meslekleri gereği yer aldığını kaydettiler. Filyason ekibinde görev alan Diş hekimleri ise görevleri esnasında, korona virüse yakalananların temaslı olduğu kişileri takip etmede önemli rol üsleniyorlar. Temaslılara ulaşarak onların izole olmalarını sağlayan ekipler böylelikle tedavinin bir an önce başlamasını sağlıyor, hem de temaslı olan kişilerin de izole edilerek hastalığın yayılmasını önleme konusunda önemli görevler üsleniyorlar.

SAĞLIK ORDUMUZUN YANINDA YER ALDIK

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde yer alan Filiyasyon ekibinde görev alan Diş Tabibi yaptıkları çalışmalardaki intibalarını da okuyucularımızla şu şekilde paylaştı. “Biz diş hekimleri olarak sağlık ordumuzun her zaman yanındaydık, birçok sağlık çalışanı pandemide -haklı olarak- görev almaktan korkarken birçok diş hekimi gönüllü olarak çalışmaktadır. Yeri geldiğinde doktor, yeri geldiğinde hemşire, hasta bakıcı, şoför, ilaç götüren kurye oluyoruz ve biz bunların hepsi olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.

 NELER YAPIYORUZ?

Battalgazi İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bir kişinin test sonucu pozitif olduğu sistemimize düşer düşmez hemen telefonla ulaşıp genel sağlık durumunu sorup, sistemdeki adresini teyit edip direkt yola çıkıyoruz. Evdeki vaka ve temaslılarının genel sağlık durumlarını inceleyip pozitif kişinin kullanması gereken covid ilaçlarını veriyoruz, evdeki temaslılardan semptomu veya kronik hastalığı olan, 65 yaş üstü gibi risk gruplarından Numune alıp sonuca göre ilaçlarını başlatıyoruz, evdeki hijyen ve maske kurallarını hatırlatıp, bu sayede en erken teşhis ve en sağlıklı tedaviyi sağlamış oluyoruz. Gittiğimiz evlerde Vaka ve Temaslılarının karantinalarını başlatıyoruz. Çalışan kişilere rapor düzenleyerek, kişinin tüm temaslılarından ve gerekirse çalıştığı kurumdan tarama şeklinde tamamından Numune alıp corona virüsün yayılmasını önlemeye çalışıyoruz.

BİZE GÜVENİN

Vaka veya temaslı evine gittiğimiz zaman genel olarak hastalarımız test güvenirliğini soruyorlar, biz de; sonuç negatif ise yüzde 60 civarında doğru olduğunu, pozitif ise bu oranın daha da yüksek olduğu bilgisini vererek güvenmelerini söylüyoruz. İlaç kullanmak istemeyen ya da ilaçların faydalı olmadığını düşünen hastalarımız oluyor biz de zaten covid için bir tedavi bir aşı daha bulunmadığını bu ilaçların covid 19 neden olduğu ağır semptomların oluşmasını engellediğini söylüyoruz. Gittiğimiz evlerde ekonomik kaygıdan dolayı çalışan kişileri temaslı olarak söylemeyebiliyorlar bizde gerekli incelmeleri sağlayarak mümkün olduğunca tüm Temaslıları tespit etmeye çalışıyoruz. Birçok diş hekimi arkadaşım pandemi görevinde corona virüse yakalandı ve bu onurlu hizmete ara vermek zorunda kaldılar ama iyileşir iyileşmez hemen görevlerinin başına döndüler. Bugün bizim bulunduğumuz ilçede test sonucu pozitif çıkan birey asla ilacını almadan yatağa girmiyor, aynı gün ilaçlarını ulaştırıp derman olmaya çalışıyoruz. Gittiğimiz evlerde insanlarımız haklı olarak tedirginler ve biz diş hekimleri olarak en iyi ilaç moraldir hissiyatıyla her zaman yanlarındayız. Gittiğimiz her adresi ne kadar uzak olursa olsun kendi anne babamız kardeşimiz olarak düşünüp o özveri ve bağlılıkla gidiyoruz. Mevsim şartları, uzak köyler, çamurlu yollar ve evde ki yaşlı Ayşe teyze asla yalnız değilsin, geliyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit (Özel Haber)