Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-01-2021 15:40   Güncelleme : 12-01-2021 15:40

Fidan Satışları Yüzde 50 Arttı

Pandemi nedeniyle Büyükşehirlerden köylerine dönen vatandaşların bağ ve bahçe işlerine önem vermeleri fidan satışlılarını artırdı. Fidan satışlarının artması fidan yetiştiricilerini ve satıcılarını memnun ederken fidan dikimlerinin önceki yıllara oranla en az yüzde 50 arttığı ifade edildi.

Fidan Satışları Yüzde 50 Arttı

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Malatya Fidancılar Kooperatifi Başkanı Abuzer Yumrutepe, İlkbahar döneminde başlanan fidan satışlarına mevsim itibarıyla ara vermeleri gerekirken gelen talepler nedeniyle bu yıl ara vermeden devam ettiklerini söyledi. Güz dönemi satışlarının bitmesinin hemen ardından ara vermeden İlkbahar dönemi fidan satışlarına başladıklarını söyleyen değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı. “Bu ilkbahar döneminde başladığımız fidan satış dönemimiz bugüne kadar devam etmektedir. Bunun birinci sebebi havaların iyi gitmesidir. Bu nedenle de bugüne kadar fidan satışlarımız devam ediyor. Çok şükür bu yıl fidancılarımızın bu seneki işleri fena değil. Bunun sebebi de diyelim yurt dışında olsun, yurtiçinde olsun çoğunu insanlar pandemi nedeniyle köylerine,  döndüler,  bahçelerine döndüler. Bahçelerini ekip, dikip hazırlıyorlar. Köylerinden fazla çıkamadıkları için de bağ ve bahçelerinde mecburen çalışmak zorunda kaldılar. Bu nedenle de fidan işlerimiz iyi gidiyor. Bu kapsamda bilhassa Malatya'da kayısı dediğimiz zaman vazgeçilmez bir ürünümüzdür. Kayısı fidanı satışlarımız da sene güzel bir şekilde satışlar devam ediyor ve rağbet görüyor.

İL DIŞINDAN FİDAN GETİRMİYORUZ

İl dışından fidan getirilmesi konusunu da takip ettiklerinin altını çizen Yumrutepe; “Konuyu  bir kooperatif başkanı olarak da bunu takip ediyorum bizim.  Malatya Fidan konusunda Türkiye'de 3. Sırada geliyor. Kaliteli, sertifikalı fidanlar üretiyor ve satıyoruz.  Bu neden oluyor,  kaliteden oluyor. Çalışmadan oluyor. Bizim Tarım İl Müdürlüğünün sayesinde, bir de buradaki esnaflarımızın özverili dikkatli çalışmaları sayesinde oluyor. Biz fidancılar olarak bu işi buraya kadar bu işi taşıdık. İnşallah bunun ilerisi için de daha güzel şeyler düşünüyoruz.  Kaliteyi bozmadan daha da geliştirerek gideceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN GÜRKAN’A TEŞEKKÜR

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından fidancılar için Şehir Mezarlığı mevkiinde yapılan site çalışmalara da değinen Yumrutepe,  şu ifadeleri kullandı. “ Belediyemiz da sağ olsun. Bilhassa altını çiziyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan'a teşekkür ediyorum.  Selahattin başkanımızın yanında çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bizi bu sene gündeme aldılar bize bir site yaptırıyorlar.  Sağ olsunlar sitemizde hızlı bir şekilde devam etmektedir.  Malatya'ya yakışan da budur. Çünkü şu anki durmuş olduğumuz alanlarda mahallemizi işgal ediyoruz, rahatsız ediyoruz. Şehri rahatsız ediyoruz işgal ediyoruz sonuç itibarıyla b yeni sitemize taşındığımız zaman bu da güzel bir örnek olur. Türkiye'de İnşallah biz örnek bir site yapıyoruz yapmaya da devam ediyoruz. Yeni sezonumuz da bu sitemizi bize teslim ederlerse inşallah ondan sonra biz buradaki malzememizi taşıyıp müşterilerimize orada hizmete devam edeceğiz.”

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)