• DOLAR
  7,8727
 • EURO
  9,4328
 • ALTIN
  457,44
 • BIST
  10,4953

Doğalgaz ’da Tasarruf Nasıl Yapılmalı?

Sonbahar soğuk yüzünü göstermeye başladı. Evlerinde çocuk olan aileler kombileri açmaya başladı. Kış boyunca açık kalacak kombiler için uzmanların uyarısı ise keseleri biraz rahatlatacak.  

Doğalgaz ’da Tasarruf Nasıl Yapılmalı?

Sonbahar soğuk yüzünü göstermeye başladı. Evlerinde çocuk olan aileler kombileri açmaya başladı. Kış boyunca açık kalacak kombiler için uzmanların uyarısı ise keseleri biraz rahatlatacak.

Havalar soğumaya başladı, bir an önce kapalı bir alana girip ısınma ihtiyacını karşılama zamanı geldi! Bu aynı zamanda yaşam alanlarınızı ısıtmak için yardım aldığınız kombilerin de açılacağı anlamına geliyor. Düşük derece ile az ödeyerek ideal ısıyı bulmanın püf noktasını aktaran Kombi Bakım-Onarım Uzmanı Yunus Aktürk, en temel hususun evin ısı yalıtımlı olmasından geçtiğini söyledi. ideal ısının 20 ila 22 derece arasında olması gerektiğini vurgulayan Aktürk, sözlerine şu şekilde devam etti,” Oda sıcaklığındaki her bir derecelik sıcaklık artışı yaklaşık yüzde 6 ila 8 arasında daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Bu konuyu biraz açacak olursak; farklı odalar farklı sıcaklıklar ister. Oturma odalarında ve salonlarda 20 – 22 ⁰C derece arasında sıcaklık istenir. İnsanların evde ve hareketli olduğu saatlerde konfor sıcaklığı için salon sıcaklığının 22 °C derece olması gerekir. İnsanlar dışarıda veya evde uykuda iken oda sıcaklığının 16 – 18 ⁰C derece arasında olması yeterlidir. Buna da ekonomi sıcaklığı adı verilir. Aksi bir durum olmadığı sürece konfor sıcaklık zamanları, sabah 5.00 ile 9.00 saatleri arasında, akşam ise 17.00 ila 23.00 saatleri arasında ayarlanır. Ekonomi sıcaklığı zamanları ise konfor sıcaklığı dışında kalan zamanlar olarak ayarlanır. Konfor ve ekonomi sıcaklık ve zamanlarını kullanıcı kendisi yapabilir. Fakat bu işlem çok da kolay değildir. Konfor ve ekonomi sıcaklık ve zamanlarını kontrol edebilen kontrol üniteleri bulunmaktadır. Kullanıcı, basit olan kontrol panelleri, programlama saatleri, internet veya wi-fi erişimli kontrol panelleri, dış hava kontrol paneli temin eder ve uygun olarak kullanırsa ciddi bir yakıt tasarrufu sağlar. Radyatörlere termostatik vana konulmasında fayda vardır. Termostatik vana ile oda sıcaklığı ayarlanarak, odanın gerektiğinden fazla ısınması engellenir. Bu da çok ciddi bir yakıt tasarrufu sağlar. Tesisatın yapımı sırasında metal borular içerisinde oluşan kirlilik, oksitlenme, kaynak cürüf ve çapakları ile tesisatın işletilmesi sırasında sisteme yüklenen besleme suyunun özelliklerine ve işletme koşullarına bağlı olarak tesisatta meydana gelen kireç, korozyon sonucu oluşan tortu ve kirlilikler, tesisatta su ile birlikte dolaşarak ‘‘tesisat çamuru’’ olarak adlandırılan oluşuma sebep olabilmektedir. Oluşan bu tesisat çamuru radyatörleri tıkayıp, verimsizliğe, kombinin yüksek sıcaklıklarda çalışmasına, kapasite düşümüne sebep olmaktadır. Bunu önlemek için tesisat suyunun kontrol edilmesi, radyatör temizliği, kombi eşanjörü temizliği, tesisat ve tesisatta bulunan filtre temizliğinin yapılması gerekmektedir. Bu işlem ile birlikte olası arızaların önüne geçilir ve yakıt tasarrufu sağlanmış olur. Bu konuda yasal düzenleme mevcuttur. Yeni binalar mantolanmalı yapılmaktadır. Mevcut binaların ise yasalar çerçevesinde mutlaka izole edilmesi, yani mantolama yapılması gerekmektedir. Bu da çok ciddi tasarruflar sağlayacaktır.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber