Türkiye
Giriş Tarihi : 19-01-2013 11:59   Güncelleme : 19-01-2013 11:59

DHKP/C operasyonunda gözalti sayisi 85’e yükseldi

Istanbul’da yasa disi terör örgütü DHKP/C’ye yönelik 7 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltina alinan süpheli sayisi 85’e yükseldi.

DHKP/C operasyonunda gözalti sayisi 85’e yükseldi

Operasyonlarda 4 tabanca ele geçilirken, aralarinda 15 avukatin da yer aldigi süphelilerin bir kamu görevlisine suikast hazirligi içerisinde olduklari ileri sürüldü.

Istanbul Terörle Mücadele Sube Müdürlügü ekipleri, yasa disi terör örgütü DHKP-C’’ye yönelik Istanbul, Izmir, Antalya, Malatya, Ankara, Bursa ve Kocaeli olmak üzere 7 ilde operasyon düzenlemisti. Operasyonlar sürerken yapilan aramalarda 4 tabanca, 10 hard disk ve birçok örgütsel doküman ele geçirildigi ögrenildi.

Özel Harekat Timlerinin de destek verdigi operasyonlarda örgütün çok önemli bir kamu görevlisine suikast hazirligi içerisinde oldugu ileri sürüldü. Örgütün Türkiye sorumlusu Kamile K.’nin avukat Taylan Tanay’in Istanbul’daki Halkin Hukuk Ofisi’nde saklanirken gözaltina alindigi ortaya çikti.

Öte yandan örgüt üyesi ve avukat olan 1’i kadin 2 kisinin Suriye’de muhalifler ile iktidar arasinda görüsmelerin saglanmasi için Sam’da oldugu, operasyon haberini alinca Türkiye’ye gelmekten son anda vazgeçtikleri iddia edildi