Malatya
Giriş Tarihi : 18-12-2020 17:40   Güncelleme : 18-12-2020 18:28

Çevre Yolunun Altı Tabiri Hafızalardan Silinecek

​​​​​​​Malatya Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanan Kuzey Kuşak yolunda yaptığı yol açma ve yol genişletme çalışmalarını sürdürüyor. ‘Çevre Yolunun Altı’ söylemini hafızalardan silecek olan Kuzey Kuşak Yolu’nun Melekbaba-Taştepe-Hanımın Çiftliği-Hançukur bağlantısı İçin çalışmalar hız kazandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yaklaşık 30 yıllık bir sürede imarı olmasına rağmen açılması beklenen Kuzey Kuşak Yolu’nun önümüzdeki yılsonunda tamamen açmayı planladıklarını söyledi.

Çevre Yolunun Altı Tabiri Hafızalardan Silinecek

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Malatya’nın birçok noktasında açılan cadde, sokak ve bulvarlara yenilerini eklemeyi sürdürüyor. Yaklaşık 30 yıllık bir sürede imarı olmasına rağmen açılması beklenen Kuzey Kuşak yolunun, 2020 yılında yapılan kamulaştırma çalışmaları sonrasında yapımı hızlı bir şekilde sürüyor. Kuzey Kuşak Yolu’nun tamamlanmasıyla birlikte Kuzey Çevre Yoluna entegre edilecek olan yolda incelemelerde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a, Ak Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Genel Sekreter Yardımcıları, MASKİ Genel Müdürü M.Yaşar Karataş, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve muhtarlar eşlik etti.

Kuzey Kuşak Yolu çalışmasıyla birlikte bölgeye yapılan diğer yatırımlarla Çevre Yolu altı tabiri yerini Çevre Yolu cazibe merkezi tabirine bırakacağını dile getiren Başkan Gürkan, “Malatya’da en büyük problem olarak karşımıza çıkan ulaşım ve trafik probleminin çözülmesi gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle yol medeniyettir anlayışı içerisinde, Malatya’nın yeni yollar, yeni arterler, yeni akslarla buluşması için çalışıyoruz. Biz bu anlamda göreve gelir gelmez Anayurt Bulvarını, akabinde Danişment Gazi Bulvarının açılmasını gerçekleştirdik. Şimdide Kuzey Kuşak Yolu’nda, Güney Kuşak Yolunda çalışmalar içerisindeyiz. Arkadaşlarımız özellikle kamulaştırmanın akabinde yıkım çalışmalarına başlamışlardı. Bugün artık taban ve seviye düşürtme çalışmalarını bizzat yerinde gördük. Arkadaşlarımız yoğun bir çalışma içerisindeler. Kuzey Kuşak Yolunun bağlantısı olan Battalgazi Viyadüğü ve Hanımın Çiftliği Viyadüğününde ihalesi yapıldı.  Tahmin ediyorum ki hava şartları güzel giderse viyadük çalışmaları hemen başlayacak ve 2021 yılın sonu içerisinde de temennimiz ve dileğimiz odur ki yıllardan beri sorun olan ve söylenen Kuzey Kuşak Yolu, arter olarak ulaşıma ve trafiğe açılacak. Planlamamızı bu şekilde yapıyoruz. Aynı zamanda bu süreç içerisinde Güney Kuşak Yolu’nda da yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İnşallah 2022 yılında da Güney Kuşak Yolu’nun bitirilmesi gayreti içerisinde olacağız. Hemen ilerisinde Uydu Kent diye tabir ettiğimiz Gelincik Tepesi’nde 30 Metrelik yeni çevre yoluna bağlantı yolu yapılıyor. Gelincik Tepesi alanında kamulaştırmaları bitirildi, enkaz bedelleri ödendi. Şuanda bahçe duvarları, teletuar çalışmaları yapılıyor. Önümüzdeki yılın ortasında Haziran ve Temmuz’da oranın yolunun açılması, Uydu Kent’le şehrin birleştirilmesi gerçekleşecektir. Bu çalışmaları yapan Yol ve Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanlığımıza ve ilgili mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hakikaten bu çalışmalarda bize güç veren hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza ve birlikte çalıştığımız İl Başkanımız ve Milletvekillerimize bu anlamda teşekkür ediyorum. İnşallah Malatya’mız mazisine layık, istikbale hazırlanacak. Sadece bu anlamda çalışmalar yapılmıyor, Çevre Yolunun altı diye hitap edilmesi bizim dönemizde Allah’ın izniyle kalkacak. Çünkü Adliye Sarayı, Lisanslı Depo, Ekmek Fabrikası, 5 bin kişilik ayrı bir stadyum, Gençlik Merkezi, Jimnastik Salonu da yine çevre yolunun altına yapılacak. Mahrukatçılar Sitesi, Şire Pazarı yapılıyor. Burayla ilgili Kuzey Kuşak Yolu, altında Kuzey Çevre Yolu çalışmalarını da 2022 yılının sonu itibariyle bitirmeyi hedefliyoruz. Çevre Yolu altı artık Çevre Yolu altı olarak değil de, Çevre Yolu bir cazibe merkezi olacak. Burası aynı zaman da dikkat çeken oturma noktası açısından tercih edilen bir yer haline gelecektir diye düşünüyorum. Tekrardan bu çalışmalarımızın Malatya’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” açıklamalarında bulundu.>>HABER MERKEZİ