Malatya
Giriş Tarihi : 11-01-2021 17:04   Güncelleme : 11-01-2021 17:11

BBP’den Akçadağ’a Hipodrom Vurgusu

Büyük Birlik Partisi (BBP) MDK Üyesi ve Yeşilyurt İlçe Başkanı Ercan Altunkaya, Malatya’da kanayan yara olan ve Akçadağ’ı cazibe merkezi haline getirecek Hipodrom konusuna parmak bastı.

BBP’den Akçadağ’a Hipodrom Vurgusu

Yaklaşık 154 yıldır Safkan Arap Atlarının yetiştirildiği Sultansuyu Harasının Atçılıkta Türkiye’nin sayılı merkezlerinden bir olduğuna vurgu yapan BBP MDK Üyesi Altunkaya,”154 yıldır Safkan Arap atlarının yetiştirildiği ve akabinde Türkiye’de sayılı merkezlerinden biri olan Malatya’da, neden hipodrom bulunmuyor. Çevre illere baktığımızda , Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’da hipodromum olduğunu gözlemliyoruz. Ve şimdide Muş Valiliği’nin öncülüğünde şehrin Malazgirt ilçesinde donanımlı bir hipodrom yapılmakta olduğunu biliyoruz. Bundan 40-45 yıl önce Malatya gündemine oturan hipodrom meselesi sahipsizlikten kendiliğinden sönüp gitti.” Ifadelerini kullandı.

BBP MDK Üyesi ve Yeşilyurt İlçe Başkanı Ercan Altunkaya, Malatya’nın hipodrom konusunda, bölgenin arazi ve iklim şartlarının uygun olduğunu belirterek, “Aslında Bölgenin arazi ve iklim şartlarına baktığımızda uygun olduğunu görüyoruz.” Dedi.

Hipodrom konusunda yasal sürecin de olduğunu keydeden Başkan Altunkaya, “Teknik heyetin olumlu raporu Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu'na sunulacak. Yönetim Kurulu uygun bulursa kulübün bağlı bulunduğu Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’na durumu bildirecek. Bakanlık uygun gördüğü takdirde Bakanlar Kurulu'na, Bakanlar Kurulu’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi şeklinde sunacak. Yani uzun ve çetin bir süreç sonrası hipodrom kurulabiliyor. Süreci sonuna kadar takip ederek, bölgemize bu dev yatırımı çekmek istiyoruz. Sultansuyu Tarım İşletmesinin yetiştirdiği birçok şampiyon at da yarış pistlerinde başarılara imza atmıştır.  “Örneğin Taygut, Selkut, Ateşbibi, Saraybosna, Egeberk, Bildenhan, Gözyaşıgecesi, Altıncıhis, Turabi, Atasoy, Ergüçlü gibi hali hazırda koşan ve adını daha sayamadığımız birçok tayımız burada yetişmiştir’ ’diye belirtti.

Altunkaya ,Hipodromun Malatya ekonomisine de büyük katkıları olacağını dile getirerek,Türkiye’nin en önemli Arap Atı yetiştirme merkezlerinden biri olan Malatya Akçadağ Sultansuyu Tarım İşletmesi’ne rağmen, Malatya’da hipodromun olmamasının büyük bir kayıp olduğunu ifade etti. Başkan Altunkaya ‘’Yerel gazetelerde duyarlı gazeteciler tarafından zaman zaman Hipodrom isteği ile ilgili yazıları da maalesef  siyasiler ve bürokratlar tarafından şimdiye kadar dikkate alınmamıştır. Yapılacak Hipodrom hiç şüphe yok ki, Malatya’yı ve Akçadağ ilçesini bölgenin cazibe merkezi yapacaktır. At meraklıları Malatya’ya akın edip, hem yarışlara katılır hem de Sultansuyu’nda ki Hara’da yetiştirilen atları alırlar. Yarış severlerin ilgisini çekeceği gibi, her yarış öncesi Malatya panayıra döner. Hipodromun yapılması  Malatya ekonomisine büyük katkı sağlar”dedi.>>HABER MERKEZİ