Genel
Giriş Tarihi : 17-12-2020 11:33   Güncelleme : 17-12-2020 11:33

Başkan Gürkan, Diyarbakır’daki Belediyeler Birliği Toplantısına Katıldı

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in açılış konuşmalarıyla başlayan Bölgesel Kalkınma Toplantısında, “Kent Ekonomisi ve Akıllı Şehirler” başlıkları altında katılımcılar tarafından konuşmalar gerçekleştirildi. Kent Ekonomisi konu başlığında konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ”Şehirlerin değerleri birleştirilirse daha hızlı kalkınılacağının ve daha hızlı büyüyeceğinin kanaatindeyim.” dedi.

Başkan Gürkan, Diyarbakır’daki Belediyeler Birliği Toplantısına Katıldı

Türkiye Belediyeler Birliği Pandemi sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları kapsamında 16 Aralık 2020 tarihinde Diyarbakır’da toplandı. Diyarbakır Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Malatya, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Batman Bingöl ve Elazığ Belediyeleri ile 83 ilçe belediyesi ve 31 belde belediyesinin yanı sıra birçok STK temsilcisi katıldı. Belediyecilik konusunda tecrübelerini aktaran Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kent Ekonomisi konulu oturumda konuşmacı olarak yer aldı.

Oturum Başkanlığını Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç’un yaptığı Kent Ekonomisi konu başlığında konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya’yı tarif ederken; Malatya insanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu’yu Ana Yurt yapan destan şehri olarak tarif ettiklerini söyledi. Yerleşim yerlerini değerlendirirken, bir yerleşim yerinde tarih varsa, yeşillik varsa, mavilik varsa orada verimlilik vardır, orada verimli topraklar vardır, orada bereket vardır diyen Başkan Gürkan, “Yukarı Mezopotamya, Fırat ve Dicle’nin olduğu yerler hakikaten verimli toprakların olduğu yerler. Malatya’ya bu anlamda baktığımızda etrafı Keban Barajı, Karakaya Barajı, Çat Barajı, Kapıkaya Barajı ve diğer küçük barajlarla birlikte hakikaten göller bölgesini andıran, maviliğin en üst seviyede olduğu bir şehir olarak karşımıza çıkıyor.  Tarihte medeniyete baktığınız zaman; Urartuların, Perslerin, Medlerin, Abbasilerin, Emevilerin, Doğu Romanın, Bizans’ın ve Cumhuriyetle birlikte değişik medeniyetlere tarihi anlamda ev sahipliği yapmış bir şehir olarak tarif ediyoruz. Bölgesel anlamda bugün tarihte bahsederken Malatya ile ilgili, Şanlıurfa Göbekli Tepe ile ilgili, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin ile ilgili örnekleri verdiğimizde, bu bölgede sadece UNESCO Kültürel Miraslar listesine girmiş sadece Göbekli Tepe, Nemrut bir de önümüzdeki 2021 yılında inşallah Nisan ayı gibi Arslantepe’nin de UNESCO Kültürel Miraslar listesine gireceğini düşünüyoruz. Biz eğer turizm destinasyonlarını düşünürsek, destinasyonlar içerisinde turların süreçlerini de bu taban üzerinde değerlendirirsek çok daha iyi bir mesafe kat etmiş oluruz. Şehirlerin değerleri birleştirilirse daha hızlı kalkınılacağının ve daha hızlı büyüyeceğinin kanaatindeyim. Biz gönüller yaparken, kural ve kaidelere, hak ve hukuka riayet etmek durumundayız. Belediye, kişinin ve toplumun her safhasında, yaşanılan her kesimde belediye vardır. Belediyede kaynaklar kamu kaynaklarıdır. Kamu kaynaklarının dağıtımında da adil ve adaletli olmanın temel esas alındığı bir yönetim yapısının icra edilmesi lazım. Bu anlamda biz diyoruz ki pusulamız amaç için her yolu mubah gören bir yönetim anlayışı değil, çalışmanın, gayret etmenin temel esas alındığı, adil ve adaletli olmanın azim duygusu olması gerekir diyoruz” şeklinde konuştu. >> HABER MERKEZİ