Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-12-2020 18:48   Güncelleme : 26-12-2020 18:48

Balık Yetiştiricileri KDV İndirimi Bekliyor

İlimizdeki Alabalık yetiştiricileri, yem ve balık satışları arasında KDV oranlarının farklı olması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirterek soruna çözüm bekliyor. Yetiştiriciler, Balık yeminde yüzde 1 KDV alınırken, üretilen balıktan alınan yüzde 8 KDV ‘nin yüzde 1 olarak düzenlenmesini talep ediyor.

Balık Yetiştiricileri KDV İndirimi Bekliyor

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Sürgü-Takas mevkiinde Alabalık üreten Hasan Eroğlu konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu.  Eroğlu değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı. “Balıkları ürettiğimiz suyumuz da bu yıl sıkıntı yoktur. Suyumuz güzel olduğu için balık da çok güzel. Balıklarımız güçlü bir şekilde yetişiyor, bu da balığın kalitesini ve lezzetini artırıyor. Diğer yandan pandemi süreci nedeniyle satışlarımız da belli bir oranda düştü.  Buna rağmen hamdolsun balık satışlarımız iyi. Ancak şikâyetçi olduğumuz bir konu var. Yem ve balık ürünlerdeki KDV belirsizliği var. Bunun giderilmesini istiyoruz. Balık gıda maddesi. Örneğin un da KDV yüzde 1 iken, alabalıkta yüzde 8 olarak uygulanıyor. Yem fiyatlarındaki KDV’yi kaldırdılar. Ancak balıklardaki KDV’yi kaldırmadılar. Örneğin 100 kilo balık satıyorum, sattığım balığın KDV sini ödüyorum. 100 kilo yem alıyorum bunda KDV yok. Orada bir dengesizlik var. Biz bu üreticiler olarak bu KDV’nin de aşağı çekilmesini istiyoruz.” Bütün gıda maddelerinden KDV kalkmış. Etten, sütten, ekmekten kalkmış. Balık da bir gıda maddesi bundan da kalkması gerekiyor.”

 KDV ORANLARININ DÜŞMESİ BALIK FİYATLARINA DA YANSIR

Eroğlu, açıklamasının devamında ise Yazarkasa ile satış yaptıklarını hatırlatarak; “Bizden fatura isteniyor. 1 kilo 2 kilo balık alınan nasıl fatura keselim parkende satış yapıyoruz. Bu konuda sıkıntılarımız var. Yazarkasa ile yaptığımız satışlardaki aylık Z raporları ile bunu kabul ederlerse balıkçı esnafımız rahatlar. Bu yoklukta bu sıkıntıdan KDV oranının düşürülmesini bekliyoruz. Bu KDVette yok, diğer gıdalılarda yok. Balık da bir gıda maddesi. Yemde var indirim var. Balıkta yok. Balıktaki KDV oranında düşürülmesini talep ediyoruz. Yani aynı alanda kullanılan bir üründe olup diğerinde olmaması sıkıntıya neden oluyor. Vergimizi ödeyelim ancak öderken aynı alanda kullandığımız ürünler arasında bir tutarlılık olması gerekiyor. Daha önce yem fiyatlarında da yüzde 8 KDV uygulanıyordu onun yüzde 1’e düşürdüler. Bu yemi yiyen balıklarda ise yüzde 8 KDV alınması uygun olmamaktadır. Şu anda balık fiyatları toptan 23 lira parkende 25 liraya satıyoruz. Dolayısıyla balığın maliyeti ancak bu fiyata geliyor. Bir de KDV ödediğimiz zaman sattığımız balıktan bir kar ödemiyoruz. Bu da önümüzdeki süreçte balık üretiminin günden güne azalacağı anlamına geliyor. Yetkililerden talebimiz En azından balık üretimine destek olunması için balıktaki yüzde 8 KDV oranının da yem fiyatlarında olduğu gibi yüzde 1 oranına getirilmesini istiyoruz.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)