Sağlık
Giriş Tarihi : 04-01-2021 18:04   Güncelleme : 04-01-2021 18:04

Bakan Koca’dan SMA Açıklaması

Sağlık Bakanı Koca, "SMA'lı evlatlarımız üzerinden yürütülen kirli kampanyaya iyi niyetli hiç kimsenin alet olmaması gerekir. Ülkemizde tedavi almayan bir tane bile SMA hastamız bulunmamaktadır." dedi.

Bakan Koca’dan SMA Açıklaması

SMA Hastası küçük çocuklar yeni bir tedavi yönteminin uygulandığı ve bu tedavi masraflarının milyonlarca lira olduğu söylemlerine karşın, sosyal medya üzerinden ana muhalefet partisi CHP ve diğer Parti Genel Başkanlarının “Milli Piyango’dan kalan 75 Milyon TL SMA ’lı çocuklar için harcansın” söylemlerinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesapları üzerinden bir duyuru yayınladı.

Yayınlanan duyuruda Bakan Koca, ”SMA'lı evlatlarımız üzerinden yürütülen kirli kampanyaya iyi niyetli hiç kimsenin alet olmaması gerekir. İlaç şirketlerinin baskısıyla çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Evlilik öncesinde gen taraması da yaparak tedbir alınacak ve ülkemizde SMA hastalığı görülmeyene kadar mücadelemiz devam edecektir." dedi.

SMA Hastası çocuklar için faydalı olduğu ispat edilen her tedavinin Devlet tarafından ücretsiz karşılandığını söyleyen Bakan Koca,” Devletimiz işe yaradığı ispat edilen her tedaviyi ücretsiz olarak evlatlarımız için kullanmaya devam edecektir. Güncel ve işe yaradığı ispat edilen tüm tedaviler SMA Bilim Kurulumuzun önerisi ile uygulanmaktadır. Ülkemizde tedavi almayan bir tane bile SMA hastamız bulunmamaktadır." ifadelerine yer verdi.

 

Fatma Doğanay