• DOLAR
  8,3200
 • EURO
  9,7563
 • ALTIN
  501,96
 • BIST
  1,1710

AZERBAYCAN CAN’IMIZ

AZERBAYCAN CAN’IMIZ

Türkiye ve Azerbaycan ayrılamaz, ayrılması mümkün değildir. Az önce Fuzûli’den bir beyit okuyordum. Muhteşem bir gazelden duru, saf bir Türkçe. Peki kimdir Fuzûli? Divan Edebiyatımızın Baki ile beraber 2 büyük üstadından biri. Yani, Fuzûli Azerbaycan Türkü ama bizim şairimiz. Baki gibi, Nef’i gibi, Nedim gibi… Bu örnek ile yazıma girme sebebim, bizim bin yılı aşan ortak bir kültürümüzün olduğu gerçeği. Elbette ki bizimle beraber bu toprakları paylaşan Ermeni vatandaşlarımızla da ortak bazı değerlere sahibiz. Onları, Ermeni devletinin politikalarından zaten ayrı tutuyor,  kendi hemşehrimiz, komşumuz, vatandaşımız kabul ediyoruz. Malatya’da yaşayan binlerce Ermeni de şehrimizin farklı bir rengidir. Onlarla aynı toprakları asırlardır paylaşıyoruz. Alışveriş yapıyoruz, sohbet ediyoruz, birbirimize ikramda bulunuyoruz. Ermeni devletinin politikaları bizim kadar onları da rahatsız ediyor.

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar 1988’den günümüze kadar Dağlık Karabağ ekseninde süregelmekte. Ermeni çetelerin pek çok kez Azerbaycanlı sivillere yönelik şiddet uygulaması, “Hocalı” gibi katliamlara girişmesi, sorunu çözülmez bir hale getirdi. Pek çok kez Azerbaycan topraklarını taciz eden Ermeni devleti zorbalıkla işgal etmeye çalışıyor Türk topraklarını. Elbette arkalarında ki Rus desteği ile bu işlere kalkışmaktalar. Yoksa kendi başlarına bir taş atacak cesareti dahi gösteremezler. Tıpkı Yunanistan’ın Fransa ve haçlı ülkelerinin desteği ile Türkiye’ye kabadayılık yapmaya kalkması gibi. Ermenistan, Kafkas topraklarında izlediği politikalar ile Orta Doğu’nun Siyonist İsrail’i gibi hareket etmekte. Sivillere saldırmakta, işgal girişimlerine kalkışmakta ve kendini her şartta haklı görmekte. Düzensiz Ermeni çeteleri 26 Şubat 1992’de Hocalı kasabasına saldırarak 613 Türk’ü şehit etmişti. Bu olayı ülkemiz başta olmak üzere 20’ye yakın ülke ve pek çok eyalet ‘soykırım’ olarak tanımıştır. Ermenistan bu kara lekeyi hâlâ üzerinde taşımaktadır.

Olaylara sadece Türkler değil tarafsız olarak bakabilen herkes Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını barbarlık olarak nitelemektedir. Sivilleri pek çok kez hedef alan düzensiz Ermeni çeteleri, 19. yüzyıldan bu yana Müslüman Alemi için problem teşkil etmektedir. İstanbul’da Sultan Abdulhamid-i Sani hazretlerine dahi suikast tertip eden bu çeteler, Kurtuluş Savaşı yıllarında da Anadolu’da pek çok kez katliamlar yapmıştır.

Bugün bu tehdidin farkında olan ve en tabi hakkı olan kardeşlik bağı ile Azerbaycan’ın yanında yer alan ülkemiz, hem Batı Türklerinin ağabeyi konumunda hem de uluslararası arenada kardeşleri için mücadelesini sürdürmektedir. ‘Tek Millet İki Devlet’ parolası ile Türkiye Azerbaycan’ın maddi ve manevi olarak yanındadır. Ve yanında olmaya devam edecektir. Çin işgali altında olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin de, Karabağ’daki Azerbaycan Türk’ü kardeşlerimizin de, Filistinli Arap kardeşlerimizin de yanında olmaya devam edeceğiz. Karşımızda duran düşmanın gücünü değil yanımızda olan Allah’ın büyüklüğünü kabul ediyoruz. ‘Dünya beşten büyüktür’ basit bir slogan değildir. Bugün Ermeni siyasetçilerden sanatçılara kadar pek çok kişinin “Türkiye’yi durdurun” inleyişleri, düşmanın gücümüzü hissetmesinden kaynaklanmaktadır.

Yazımı Azerbaycan Türkü şairlerimizden Bahtiyar Vahapzade’nin Azerbaycan-Türkiye şiirinden bir dörtlük ile tamamlıyor, Azerbaycanlı kardeşlerimize yüce Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum.

‘’   Dinimiz bir, dilimiz bir,

Ayımız bir, yılımız bir,

Aşkımız bir, yolumuz bir

Azerbaycan – Türkiye…’’

Selam ve Dua İle…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

 1. Merhum Ermeni vatandaşımız Hrant Dink : “Ermenilerin Azeri topraklarında ne işi var?” dediğinde afaroz edilmesi uzun sürmedi.Yeraltı zenginleri (karanlık güçler) Karabağ da bir zenginlik buldular ki orayı yalnızlaştırıp daha kolay sömürebilsinler. Orayı boşaltma görevi Ermenilere verildi. Sorsan bi Ermeniye neden Karabağ dasın? diye bir fikri yok. Ermenilerin ipleri hep
  başkasındaydı. Kukla olmak kolay değil. Karabağ meselesi Ermeniden ibaret değil ipi takip etmek lazım. Tek başına Ermenistan bir hiç…100 yıl önce kim sırtını sıvazladıysa şimdi gazı çıkıyor.Gaz demişken Azeri savunması tam gaz çalışıyor. Hocalı dan, Boraltan dan şehit olan kardeşlerimize rahmetle yad ediyor Rabbimden mucahitlerimizin muzaffer olmasını diliyorum. Gazamız mubarek olsun…

 2. Gölge oyunları satranç tahtasında sahneleniyor.Nitekim gölgedekiler Rusya olmak üzere birkaç sömürgeci; piyon ise Ermeniler ve Rumlar… Ermenilerin sırtını sıvazlayıp Türklerin üzerine salması, Rusların Azerbaycan daki enerji kaynaklarına el atması demektir.Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.”Ermenistan ın Azerbaycan da ne işi var, neden işgal icindeler ” diyen Ermeni asıllı merhum Hrant Dink için linç kampanyası düzenlenmesi hiç tesadüf değil. Ardından suikast sonucu hayatını kaybetmiştir.Bir şiir de ben yazmak isterim. Zamanı gelir vakti gelir. Boraltan dan kardaş gelir.Hocalı ‘nın gözünden yaş gelir. Kızıl ebabilden taş gelir. En son hesap gelir.(hesabı kaşınan ödesin.)

 3. Malatya doğumlu Ermeni vatandaşımız merhum Hrant Dink “Ermenistanın Azerbaycan topraklarında ne işi var. Bu işgaldir. ” dedikten sonra ölümle tehdit edilmesi linç kampanyası düzenlenmesi hiç tesadüf değil. Kuklanın ipleri o kadar sağlam ki… Ön plana olan kendileri fakat ipler başkasının elinde…Ermenistanın sırtı sıvazlandıkca gaz kaçırıyor.”Gaz” demişken Karabağ da yeraltı zenginlikleri ne alemde bilen var mı? Rusya ‘nın Ermenileri oraya yönlendirmesini anasının hayrına değildir. Ermenileri Türklerin üzerine salmak; savaş çıkarıp iki ülkeyi zayıflatmak. Sonrasında barış sağlayacağım deyip hem toprak hem de gaz almak isteyecektir. Havasını alırlar… Ha bu arada Ermeni soykırımı deyip tekrar ayaklanacaklar.Akılsız başın cezasını ayaklar çeker ki bu ayakların kokusu çok baş döndürür.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber