• DOLAR
  8,1962
 • EURO
  9,6494
 • ALTIN
  502,56
 • BIST
  1,1773

Av Sezonu Başlıyor

Doğanşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 2020-2021 Av Sezonunun başladığı belirtilerek, Avcıların belirlene kurallara uymaları istendi. 22 Ağustos 2020 günü başlayan Av sezonu 15 Kasım 2020 tarihinde sona erecek

Av Sezonu Başlıyor

Doğanşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 2020-2021 Av Sezonunun başladığı belirtilerek, Avcıların belirlene kurallara uymaları istendi. 22 Ağustos 2020 günü başlayan Av sezonu 15 Kasım 2020 tarihinde sona erecek

Doğanşehir Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Memet Sandal, tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.  “Bilindiği gibi İlimiz av haritasına göre Güneydoğu Anadolu Av Bölgesi içerisinde yer almakta olup, 2020-2021 Av sezonu, Merkez Av Komisyonu Kararları ile belirlenmiştir. Buna göre I. Grup kuş avı olan Bıldırcın ve Üveyik avları, 22 Ağustos 2020 Cumartesi günü başlamış olup 15 Kasım 2020 Pazar günü sona erecektir. II. Grup kuşlar olan Kınalı Keklik, Çil Keklik ve Kum Kekliği ile I. Grup Memeliler içerisinde yer alan Tavşan avı ise 17 Ekim 2020 Cumartesi günü başlayıp 24 Ocak 2021 Pazar günü sona erecektir.”

YASAKLAR KONUSUNDA DİKKATLİ OLUNMALI

Sandal, açıklamasının devamında ise avcılara yönelik uyarılarda bulunarak; “Tüm avcılarımızın avlanma başlangıç ve bitiş tarihlerini dikkate alarak avlanmaları gerekmektedir. Sürdürülebilir avcılık için yasal avlanma ve av limitlerine uymak büyük önem taşımaktadır. Av bir doğa sporudur. Biz de bu sporu en güzel ve sağlıklı yapanlardanız. Amaç, sürdürülebilir av ve avcılığı sağlamaktır. Bilindiği gibi yasal sezonundan önce ve sonra avlamak hem suç, hem de sürdürülebilir av hayvanının neslini tehlikeye düşüren olumsuz bir davranıştır. Unutulmamalıdır ki, avlanmak sadece bizim değil, gelecek nesillerin de hakkıdır. Eğer bir avcı, yasaklı olduğu halde avlanma yapar, bu da tespit edilirse çok ağır ceza ödemek durumunda kalır. Biz avcı arkadaşlarımızın bu tür cezalı duruma düşmemeleri için yasaklar konusunda daha dikkatli olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

AVLANANLAR YASAL PROSEDÜRLERE UYMALI

Avlanmak için avcının yasal prosedürlere uyması gerektiğini hatırlatan Sandal; “Yasal avcılık için avcının, avcılık belgelerine sahip olması gerekmektedir. Bunun için avcılarımızın; tüfek ruhsatlarının yanı sıra avcı eğitimi sonrası aldıkları avcı belgelerine sahip olmaları ve avlanma bedeli harçlarını her yıl ödemeleri ve avlanma izin kartı almaları gerekmektedir. Yasal olmayan kaçak avcılık suç olup, ağır cezai müeyyideleri bulunmaktadır. Özellikle gece yapılan far avları son derece tehlikeli, yanlış ve yasa dışı bir davranıştır. Unutulmamalıdır ki, yasal olmayan bu avlanma şekli ile yasal olmayan süre, zaman ve şekillerde yapılan avlanma büyük suç teşkil etmektedir. Bununla ilgili Merkez Av Komisyonu Kararları ile 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun çok dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir” diyerek avcılarla birlikte avlak alanlarında bulunan yöre halkının da kurallara uyması çağrısında bulundu.

>> A.Vahap Kaygusuz – Baran Katılmış – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber