Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-12-2020 17:39   Güncelleme : 24-12-2020 17:39

Araç Almanın Tam Zamanı

Oto Galericiler Sitesi Başkanı Yalçın Yalçın, Otomobil piyasasında yeni araçların satışa sunulmasının ardından 2.el araç satışlarında durgunluk yaşandığını belirtti. Sıfır araç alımlarında KDV oranını düşürülmesinin piyasayı etkilediğini ifade eden Yalçın, 2.el araç alacaklara da önemli tavsiyelerde bulunarak 2 el araç almanın tam zamanı olduğunu söyledi.

Araç Almanın Tam Zamanı

Araç piyasasındaki yaşanan gelişmeleri gazetecilere değerlendiren Oto Galericiler Sitesi Başkanı Yalçın Yalçın açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “ Şu an 2 el araç piyasasındaki araçların fiyatlarında önemli bir oranda düşüş yaşanıyor. 1. El araçların kampanya yaparak indirim yapmasıyla birlikte vatandaşların 1.el araç alımına yönelmesi sonucu piyasamızda durgunluk başladı. Araç alımlarında uygulanan 0.99 faiz oranlarıyla piyasaya araç sunulması 2.el araç piyasasını önemli bir ölçüde etkiledi. Yine birinci el araçlarda yüzde 5 ile 7 arası indirim olması vatandaşları birinci el araç almaya yöneltti. Bu da 2 el araç satışı yapan esnaf arkadaşlarımızı önemli oranda etkiledi. Bu nedenle de 2.el araç alacaklara sesleniyorum. Şu an araç alım zamanıdır. Bunu iyi değerlendirmelerini istiyorum. Araç almaya ihtiyacı olanların araç almalarını öneririm. Bu fiyat düşüşlerinin geçici bir süre sonra sona ermesini bekliyoruz. Bu nedenle de vatandaşlarımızdan bu süreci iyi değerlendirmelerini öneriyorum.”

FİYATLARIN YENİDEN YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Yalçın, yaşanan sürecin geçici olduğunun altını çizerek, açıklamasını; “Dolayısıyla ileriki tarihlerde tekrardan 2 el araç fiyatlarının yükseleceğini tahmin ediyoruz. Bugünkü şartlarda araç alım zamanının gerçekten uygun olduğunu düşünüyoruz.  0 araç satışlarında düzenlenen kampanyalar neticesinde 2 el satışı yapan arkadaşlarımızın elinde araçlar kaldı. Bu nedenle de bu sektörde hizmet veren arkadaşlarımız şu an mağduriyet yaşamaktadırlar. Yüksek fiyata aldıkları araçların fiyatları düşünce zarar ettiler. Aldıkları kardan vaz geçtikleri gibi aldıkları fiyata da araçlarını satamıyorlar. Bu nedenle araç ihtiyacı olanların bu fırsatı iyi değerlendirmelerini öneriyorum. Araç almak isteyen arkadaşlarımıza da söyle seslenmek istiyorum. Kendilerinden ricam araç alacaklarsa gerçekten galericilik yapan arkadaşlarımızdan araç alımı yapsınlar. Dışardan bilmedikleri yerlerden araç alıp da kendilerini yanlışa düşürmesinler. Dışarda aldıkları araçlar üzerinde çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Araçların kilometresiyle oynanmakta, değişik hilelerle araçlar pazarlanmaktadır” şeklinde sürdürdü.

YETKİSİZ KİŞİLERDEN ARAÇ ALMAYIN

2. El Araç alacaklara da uyarılarda bulunan Yalçın, araç alacaklara ise  uyarılarda bulunarak; “Şu an araç satışı yapacakların ellerinde Yeterlilik Belgesi bulunmaktadır. Bu belge bir nevi araç alacaklar için sigorta sayılmaktadır. Bu belge sabıka kaydı olanlara verilmiyor. Araç alacaklardan ricamız kesinlikle araç aldıkları yerlerden bu belgeleri sormalarıdır. Bu belge ilimizdeki mevcut esnafın yüzde 80-85’inde bulunmaktadır. Belge alamayan arkadaşlar ise mutlaka sorunlu esnaftır. Alıcılardan bu konuya dikkat etmelerini istiyorum.  Kesinlikle yetki ve yeterlilik belgesini sorsunlar. Bu belge alıcılar için esnaflarımıza verilen bir devlet sigortası niteliğindedir. Bu belgeyi mutlaka sorsunlar. İnternet üzerinden araç alıyorlar. Paraları gönderiyorlar. Gelen araçlar bekledikleri gibi çıkmıyor. İnternet üzerinden araç alımına da itibar etmesinler. Bu ortamdan uzak kalsınlar. Piyasa araştırması yapmadan araç almasınlar” diye konuştu.  

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz