Genel
Giriş Tarihi : 18-12-2020 16:57   Güncelleme : 19-12-2020 18:32

Alternatif İçme Suyu Kaynakları Önerisi

İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu, Malatya için Alternatif İçme Suyu Kaynakları ile ilgili 3 yıl önce yaptığı çalışmayı gazetemizle paylaştı. Aluçlu ; “Olağanüstü bir durumda mevcut su kaynağının yön değiştirmesi, azalması veya yok olması durumunda bazı alternatif içme suyu kaynaklarının kullanılabileceğini söyledi.

Alternatif İçme Suyu Kaynakları Önerisi

Hazırladığı çalışmayı 2 başlık altında toplayan Aluçlu, Malatya İli Alternatif İçme Suyu Kaynaklarını ‘Mevcut Su Kaynakları’ ve ‘Doğal Su Kaynakları ‘ adı altında 2 başlık halinde tasarladı. Mevcut Su Kaynakları içerisinde Kaptaj Suyunu zikreden Aluçlu, Kaptaj Suyu’u şu şekilde tarif etti. “Bilindiği gibi Yeşilyurt İlçesi Gündüzbey Kasabası sınırları içerisindeki bu kaynak 998 m rakımındadır. Malatya’nın su ihtiyacını karşılamakta olan bu kaynak içilebilir temizliktedir. DSİ 92. Şube Müdürlüğü verilerine göre yıllık ortalama debisi 2400 lt/sn olan bu kaynak oldukça zengindir” ifadelerini kullandı.

DOĞAL SU KAYNAKLARIMIZ

Aluçlu Doğal Su Kaynaklarlarımız başlığı altında ise yaptığı çalışmada şu bilgileri paylaştı. “Takas Suyu: Doğanşehir ilçesi Sürgü Kasabası mevkiinde bulunan kaynak Malatya’nın mevcut su alma bölgesi olan Kaptaj’a 80 km uzaklıkta olup, yıllık ortalama debisi DSİ 92. Şube Müdürlüğü verilerince 800 lt/sn’dir. Rakımı  1345 m olan bu kaynağın taşınması kendi cazibesiyle mümkün olabilmektedir. İçilebilir temiz bir kaynak olup DSİ 92. Şube Müdürlüğünce söz konusu testler rutin olarak yapılmaktadır.

Melet Deresi: Doğanşehir ilçesi Kaçdere Köyü sınırları içerisinde bulunan bu kaynak 40 km mesafededir. Rakımı 1532 m olan bu kaynağın yıllık ortalama debisi rutin olarak ölçülen DSİ 92. Şube Müdürlüğü verilerine göre 700 lt/sn’dir. İçilebilir bir kaynaktır. Herhangi bir pompajlı sisteme gerek duyulmadan kendi cazibesiyle taşınabilecek bir durumdadır.

Karanlık Dere ( Erkenek ) Suyu: Doğanşehir İlçesi Erkenek Kasabası Köyü sınırları dahilinde bulunan bu kaynak içilebilir bir durumdadır. Mesafesi 105 km olan bu su kaynağının rakımı 1350 m’dir. DSİ 92. Şube Müdürlüğü verilerine göre yıllık ortalama debisi 700 lt/sn olan kaynak kendi cazibesiyle taşınabilir bir duruma sahiptir.

Kahta  Çayı: Pütürge İlçesi Tepehan mevkiinde bulunan ve Yandere Çayı olarak da adlandırılan bu kaynağın DSİ 92. Şube Müdürlü verilerine göre yıllık ortalama debisi 700 lt/sn’dir. Uzaklığı 85 km olan bu kaynağın rakımı 941 m’dir. İçile bilirliği DSİ 92. Şube Müdürlüğü’nün test sonuçları ile tespit edilmiş olan kaynağın taşınması pompajlı sistem ile mümkün olabilmektedir.

Şilan Deresi: Pütürge İlçesi sınırları dahilindeki bu su kaynağının mesafesi 37 km’dir. Rakımı 2120 m olan DSİ 92. Şube Müdürlüğü kayıtlarına istinaden kaynağın yıllık debisi ortalama 400 lt/sn’dir. İçilebilir bir kaynak olan bu suyun taşınması kendi cazibesi ile olabilmektedir.

Aksu Deresi: Adıyaman İli Sincik İlçesi sınırları içerisindeki bu kaynak 36 km mesafede olup 1470 m rakımındadır. İçilebilir durumdadır. Kendi cazibesiyle taşınabilir durumdadır. Kaynağın debisi DSİ 92. Şube Müdürlüğü’nden alınan verilere göre yıllık ortalama 350 lt/sn’dir.

Değirmenbaşı – Çat Suyu: Yeşilyurt İlçesi sınırları içerisindeki kaynak 1464 m rakımında olup mesafesi 45 km’dir. Temiz ve içilebilir bir kaynak olarak tespit edilmiş olan bu suyun taşınması kendi cazibesiyle mümkündür. DSİ 92. Şube Müdürlüğü verilerine göre yıllık ortalama debisi 230 lt/sn’dir.

 Su kaynakları ile ilgili çalışmasının sonunda Baraj ve Göletlere de değinen Aluçlu, Kapıkaya  Turgut Özal Barajı, Sürgü Barajı, Çat Barajı sularının da ihtiyaç halinde kullanılabileceğini ifade etti. ,

A.Vahap Kaygusuz - Hanife Yiğit Özel Haber)