Siyaset
Giriş Tarihi : 06-01-2021 18:02   Güncelleme : 06-01-2021 18:02

Ak Parti’den 3 İsme Suç Duyurusu

Siyasette ''darbe iması'' ve ''başörtülü hakim'' tartışması devam ederken, AK Parti,  açıklamalarıyla tartışmaları başlatan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, eski CHP milletvekili Fikri Sağlar ve gazeteci Can Ataklı hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulundu.

Ak Parti’den 3 İsme Suç Duyurusu

Ak Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca parti üyeleri ile birlikte Malatya Adliyesi’ne kalabalık bir heyetle giderek CHP’li Fikri Sağlar, Gazeteci Can Ataklı ve eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusundan sonra Adliye’nin önünde bir basın açıklaması yapan Koca şunları söyledi,” Ak Parti Malatya İl teşkilatını temsilen, Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında Türk Ceza Kanununun “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” başlığını taşıyan 21’ncı maddesine istinaden, Cumhuriyet Başsavcılığımıza suç duyurusunda bulunduk. Bilindiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti devleti, doğrudan milletin yürüttüğü ve onun temsilcisi olan Büyük Millet Meclisinin yönettiği bir istiklal mücadelesi sonunda kurulmuştur. Temelinde milli iradenin üstünlüğü olan Cumhuriyetimiz, çok partili siyasi sistemle birlikte, bu vasfını siyasi alanda da tam manasıyla hayata geçirmeye başlamıştır. Elbette, en başından beri her dönemde milli iradenin üstünlüğünü hazmedemeyenler olmuştur. Milli irade düşmanlığı, kimi zaman darbeci, kimi zaman vesayetçi, kimi zaman marjinal akımların temsilcisi olarak karşımıza çıkmıştır.”

Türkiye’nin 2023 hedefine emin adımlarla yürüdüğünü, bu yolculukta sürekli belli bir kesim tarafından faşist zihniyetin bulduğu her fırsatta adeta hortlamasının yol açtığı tedirginliğin hep birlikte yaşanıldığını aktaran Başkan Koca, bu kesim ile hukuk mücadelesi verileceğini vurguladı. Koca,” AK Parti olarak en büyük gururumuz ve mutluluğumuz, bu büyük atılımda milletimizin temsilcisi olarak mücadele safının en önünde yer alıyor olmaktır. Türkiye’nin kalkınma ve demokrasi yolculuğunda kat ettiği mesafedeki başarısı; akıl, vicdan ve izan sahibi herkes tarafından takdirle teslim edilmektedir. Bu sayede ekonomiden hak ve özgürlüklere kadar her alanda dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle mukayese edilebilecek bir yere geldiğimizi en iyi milletimiz biliyor. 2023 hedeflerinde somutlaşan büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası gayretlerimizi, inşallah, zaferle neticelendireceğiz. Tabii bu süreçte, eski Türkiye’de kaldığını ümit ettiğimiz faşist zihniyetin, bulduğu her fırsatta adeta hortlamasının yol açtığı tedirginliği de hep birlikte yaşıyoruz. Kimi zaman milli iradenin tecelligahı olan Meclis’in mehabetini bozan, kimi zaman medya mecralarını kirleten, kimi zaman eskiden mensubu oldukları kurumların saygınlığına zarar veren bu zihniyet sahipleriyle hukuk önünde hesaplaşmakta kararlıyız.” dedi.

Açıklamada Başbuğ, Sağlar ve Ataklı'nın ifadelerinin milli iradeye, siyaset kurumuna, demokrasiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik saldırı olarak görüldüğü belirtilerek ''Suç duyurusunda bulunarak, milletimize ve tarihe karşı görevimizi yerine getirdiğimize inanıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Fikri Sağlar, ''Türbanlı hakim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var" ifadelerini kullanmış, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve gazeteci Can Ataklı'nın açıklamaları "darbe iması" tartışması başlatmıştı.

Ebubekir Atilla