Eğitim
Giriş Tarihi : 31-12-2020 16:54   Güncelleme : 31-12-2020 17:09

80 Ton Dezenfektan Ürettiler

2020 yılı içerisinde Yeşilyurt, Hasan Akbudak İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretilen yüzey temizleyici ve dezenfektanlar düzenlenen törenle 13 İlçedeki okullara dağıtılmak üzere ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi. Okul tarafından pandemi sürecinde 80 ton civarında ise üretim yapıldığı kaydedildi

80 Ton Dezenfektan Ürettiler

Dağıtım töreni ile ilgili Hasan Akbudak İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir tören düzenlendi. Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Kanbay, “2020 yılı Mart ayı itibariyle hayatımıza giren Covid-19 salgın sürecini okullarımızın en hafif şekilde atlatması ve okullarımızın eğitim öğretim faaliyetlerine hazır hale getirilmesi için  İl Müdürlüğümüzce bir çok çalışma yapmaktayız. Bu çalışmalarımızın en başında Meslek Liselerimiz yer almaktadır. İlimizdeki Meslek Liselerimiz dezenfektan, maske, siperlik, dezenfektan cihazı üreterek Pandemi sürecinde hayati bir görev üstlendi. Çevre İllerimizin talepleri yanında ilimiz okullarının taleplerini karşılamak için yoğun bir mesai harcıyoruz” diye konuşarak okulda Dezenfektan, yüzey temizleyici, Çamaşır suyu, Sıvı el sabunu, Camsil üretimi gerçekleştirildiğini söyledi. Kanbay açıklamasının devamında ise; “ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okulumuza yıl içerisinde 1.004,148,41 TL ödenek aktararak 13 ilçe okullarımıza dağıtımı yapılmak üzere; Toplam 237 bin Kg. Dezenfektan ve Temizlik malzemesi alımı yapılmıştır.  Şu anda da Malatya’mızın Haziran ayına kadar tüm temizlik ve dezenfektan ihtiyacını karşılayacak şekilde hazır bulunmaktayız. Konuşmamı, şu sloganla bitirmek istiyorum. ‘Okullarımız Sokaklardan Daha Güvenli’. Her an Malatya olarak okullarımızı açmaya hazırız.

ÜRETİMİNİZ SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMLİ

Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık  ise burada yaptığı konuşmada  Kimya teknolojisi alanında Hasan Akbudak İMKB Lisemizin, Meslek okulumuzun, güzel ürünlerini ürettiniz ve bunu da teknik okul olarak fırsata çevirdiniz. Bunu da satış yapıyorsunuz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu amaçla okulumuza 1.5 Milyon TL destek verdi.  Şimdi siz de ürünleri ürettiniz ve ilçelere gönderiyorsunuz.  Özellikle meslek okullarımızın covid-19 pandemi sürecindeki mücadele esnasında mücadeleye ortak olarak vermiş olduğu destekler için teşekkür ediyorum. Hasan Akbudak İMKB Teknik Lisemizi ziyaret ettiğimizde de görmüştük ve çok ciddi manada dezenfektan çamaşır suyu yüzey temizleyici üretimi yapılıyordu. Pandeminin ilk başladığı dönemde Sayın Ziya Selçuk bakanımızın da söylediği Milli Eğitim müdürlerinin de takip ettiği, valimizin destek verdiği, meslek okullarımızın maske üretimi bizim için çok önemliydi. Maske'nin ilk etapta  piyasada vatandaşlarımıza ulaşımı esnasında meslek okullarımız çok hızlı bir şekilde maske üretmeye başladı. Şimdi bu alanı genişlettiler.  Maske ile birlikte pandemi döneminde Vatandaşlarımızın sürekli kullanmak zorunda olduğu hijyen dediğimiz, temizlik dediğimiz ve bunun için dezenfektan ihtiyacım var dediğimizde dezenfektan üretimini bizim okulumuz ve kızlarımız yaptı. Ben kızlarımla, Bütün Öğrencilerimle, Öğretmenlerimle, bütün camiamızla gurur duyuyorum tebrik ediyorum.

OKULA 3 MİLYONLUK DESTEK SAĞLANDI

Covid-19 sürecindeki öğrencilerimizin yapmış olduğu bu üretim çok kıymetli. Milli Eğitim İl müdürlüğümüz sadece bu proje için, dezenfektan üretimi için, bir buçuk milyon civarında desteği okulumuza vermiş vaziyette.  Bunun da şu anda geri dönüşümü Yaklaşık 3 milyon gibi bir rakamla geri dönüşüme sağlandı. Yani benim bu güzel öğrencilerim, bu güzel evlatlarım burada ürettikleri temizlik malzemeleri ile karşılık 3 milyon gibi bir rakama okul bünyesine Milli Eğitim bünyesine kazandırmış vaziyetteler.  Ben canı gönülden teşekkür ediyorum. Ülke ekonomisine sunduğunuz katkı teşekkür ediyorum. Çok önemli bir iş yapıyorsunuz. Her birinize ayrı ayrı öpüyorum tebrik ediyorum. Teşekkür ediyorum.”

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay