• DOLAR
  8,3780
 • EURO
  9,7830
 • ALTIN
  505,34
 • BIST
  1,1672

5 Milyon TL’lik İlk Yatırım Hazır

Kurulduğu günden bu yana Malatya’da Kayısının hamisi görevini üstlenen Malatya Ticaret Borsası, bölgesel ticareti artırmak ve yerelde ticarete açılan ürün yelpazesini genişletmek için çalışmalarını sürdürüyor.

5 Milyon TL’lik İlk Yatırım Hazır

Kurulduğu günden bu yana Malatya’da Kayısının hamisi görevini üstlenen Malatya Ticaret Borsası, bölgesel ticareti artırmak ve yerelde ticarete açılan ürün yelpazesini genişletmek için çalışmalarını sürdürüyor. Başarılı bir şekilde sonuçlandırılan Lisanslı Soğuk Hava Depocu ve Laboratuvarın ardından şimdi de Hayvancılık sektörünü ilgilendiren bir projeye imza atıyor. Süt Toplama ve Soğuk Zincir Projesi ile üreticiden sütler toplanarak Süt İşleme Entegre Tesislerine ulaştırılacak.

Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Ticaret Borsası ve Süt Üreticileri Birliği tarafından hazırlanan Süt Toplama Merkezi ve Soğuk Zincir Projesinde fizibilite çalışmalarında sona gelindi. İlk etapta Şahnahan Bölgesinde hali hazırda inşaatı devam eden ve Süt Üreticileri Birliği tarafından projelendirilen Süt Toplama Merkezi’ne Malatya Ticaret Borsası tarafından proje desteği, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından da finansal destek sağlanacak. İlk etapta kurulacak pilot bölge için 5 Milyon TL’lik yatırım bedeli belirlenirken, tesiste 20 Ton günlük süt toplama işlemi sağlanacak.

Önümüzdeki Günlerde Kamuoyuna  Duyurulacak

Süt Toplama Merkezi ve Soğuk Zincir Projesi hakkında Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, harcanan yoğun mesai sonucu fizibilite çalışmalarının bittiğini, projenin hem üretici hem de Süt İşleme Entegre Tesisleri için mihenk taşı görevini üstleneceğini aktardı. Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi projesinin ardından doğacak ihtiyaçların önceden hesaplandığını aktaran Başkan Özcan,” Malatya kayısının dışında da bölgede hayvancılık konusunda da çok ciddi mesafe aldı. Bir taraftan Yazıhan Mısırdere bölgesinde Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi inşa ediyoruz. Bir taraftan da özellikle bölgede süt hayvancılığı da gerçekten çok gelişti. İnşallah süt toplama merkezi ve soğuk zincir projemiz var. Çok kısa bir süre sonra fizibilite çalışmamız bitti. Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte şuanda bu projeyi hayata geçirmek için bir gayretimiz var. Önümüzdeki günlerde özellikle bu konuda kamuoyunda Fırat Kalkınma Ajansımız ile beraber, Sayın Genel Sekreter ile bu konuda sürekli ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bu konuda inşallah ileride Malatya’ya olgunlaşmış altyapısı güçlü bir haber vereceğiz. “ dedi.

Ajans , Bors Ve  Birlik İştirakı 

Daha önce Süt Üreticileri Birliği tarafından hazırlanan ve bir takım nedenlerden dolayı yarıda kalan projenin devam ettirilmesi gerektiği görüşünde olan Başkan Özcan,” Daha önce Fırat Kalkınma Ajansının, Süt Üreticiler Birliği ile beraber hayatı geçirmek için başlattığı bir çalışma vardı. Şahnahan bölgesinde bu proje yarım kaldığı için süt Üreticiler Birliğini de projeye dahil ederek projeyi tamamlamayı planlıyoruz. Bu bir kamu yatırımı, devlete ekstra bir yük getirmeden yapılması gerekiyor.” sözlerini kullandı.  Başkan Özcan sözlerine şu şekilde devam etti;” İlk etapta 20 ton kapasiteli bir çalışma başlatacağız. 20 ton ile deneyeceğiz. Daha sonra da sistemi mahallelere yayacağız. İlk önce spot dediğimiz alan Şahnahan Bölgesinde denenecek. Pilot bölge olarak burada başlatılacak. Eğer projede aksaklık olmazsa ve devamlılığını görürsek, bu defa da Dilek ve Eski Malatya başta olmak üzere süt üretiminin yoğun olduğu bölgelerde de toplama uygulamasına başlanacak, tesisler bu bölgelerde de kurulacak. Şahnahan ’da mevcutta devam eden prefabrik bir inşaat var. Orada bir tank mevcut onun üstünden devam ettireceğiz.

Yatırımın  Devamı Gelecek

Mevcut inşaatın bitirilmesi için ilk etapta 5 Milyon TL’lik bir yatırım planından sonra, bu rakamın katlanarak devam edeceğini vurgulayan Başkan Özcan,” İlk etapta başlatılacak proje 5 Milyon TL’lik bir yatırım. Öncesini saymazsak tamamının ne kadar olacağını Fırat Kalkınma Ajansı ile görüşmemiz gerekiyor. Toplam maliyetten ziyade, Süt tanklarının ve toplama merkezinin Sütü o alana getirdikten sonra soğuk zincir ile bölgedeki en yakın işletmelere yani süt entegre tesislerine taşınma işi ile ilgili öngörümüz şuanda 5 Milyon TL’lik bir yatırım.  Pandemi ile birlikte tarım ve hayvancılık ürünlerine karşı yoğun bir talep oldu. Süt de bundan nasibini aldı. Süt şuan çok kıymetli. Özellikle Bingöl’de geçmişte Kalkınma Bakanlığının bugünkü Sanayi Bakanlığının çok ciddi bir yatırımı var. Günlük 1050 ton süt işleme kapasiteli bir süt entegre tesisi yapıldı.  Bizim amacımız ürünü Malatya’daki süt üretim kapasitesi bizim tahmin ettiğimizin çok üstündeyse yarın burada da Süt İşleme Entegre Tesisi ihtiyacı doğabilir. Şuanda Malatya’da birkaç firmamız bununla ilgili entegre tesisi mevcut. Eğer bu firmalar kurulacak tesisten ürün almak isterlerse burada değerlendireceğiz. Malatya dışında pazarlara ihtiyacımız olduğunu görürsek biz ürünü en yakın süt toplama merkezi olan Bingöl’deki süt entegre tesisine götürebiliriz. “ dedi.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber