Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-01-2021 18:13   Güncelleme : 14-01-2021 18:13

4B’li Personeller Kadro İstiyor

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin dün Sendika binasında gerçekleştirdiği toplantıda Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 18 Bin 11 süresiz 4B Sözleşmeli, 8 Bin 808 3+1 Sözleşmeli personel çalıştığını hatırlatarak, personellerin kadro beklediğini söyledi.

4B’li Personeller Kadro İstiyor

Kamu personel sisteminde, sözleşmeli personel rejiminin temel istihdam şekli olarak kabul edildiği algısını güçlendiren adımlar ve arayışların, yeni, büyük ve güçlü Türkiye iddiası ve hedefiyle bağdaştırılamadığını aktaran Başkan Engin, becayiş ve eş durumu tayininden faydalanamayan personellerin haklarının teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Mehmet Engin,” Bizler, Türkiye’nin gücünün, tarihinin; konu insan, insan onuru ve hakları olduğunda sahip olduğu medeniyet hassasiyetinin güvencesiz istihdamı kamuda terk etmeyi gerekli ve mümkün kıldığını biliyoruz. Bizler, Türkiye’nin kamu maliyesiyle, fikri ve inanç birikimiyle sözleşmeli personelin sorunlarını çözmeye de en kısa süre içerisinde mevcut sözleşmeli personeli istekleri halinde kadroya geçirmeye de yeteceğine inanıyoruz. Kamu personel sisteminin temel yaklaşımı; insan onurunu öncelemek, insan haklarına saygılı olmak, saygın iş ilkesine dayanan mali, sosyal ve özlük hakları ile çalışma şartları olmalıdır. Kamu personel sisteminde, sözleşmeli personel rejiminin temel istihdam şekli olarak kabul edildiği algısını güçlendiren adımlar ve arayışlar, Yeni, Büyük ve Güçlü Türkiye iddiası ve hedefiyle bağdaştırılabilir değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda şu anda 18 Bin 11 süresiz 4/B Sözleşmeli, 8 Bin 808 3+1 Sözleşmeli personel çalışmaktadır. Aynı kurumda sözleşmeli olarak çalışanlar arasında iki farklı uygulama söz konusudur. 9 Temmuz 2018’den sonra atananlar 3+1 formülü ile kadroya alınırken söz konusu tarihten önce atanan 18 Bin personel halen kadroya geçirilmemektedir.” ifadelerine yer verdi.

9 madde ile 4b sözleşmeli personelinin taleplerini sıralayan Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, personellerin taleplerinin yerine getirilmesi konusunda çağrıda bulundu. 

Ebubekir Atilla