• DOLAR
  8,2936
 • EURO
  9,6877
 • ALTIN
  498,55
 • BIST
  1,1684

40 Bin Ton Elma Hasadı Bekleniyor

40 Bin Ton Elma Hasadı Bekleniyor

Doğanşehir İlçesinde elma hasadına başlandı. İlimizdeki en verimli elma yetiştirme alanlarına sahip olan Doğanşehir İlçesinde uzun yıllar sonra ilk defa elma üreticisinin yüzünü güldürecek sonuçlar alındı. Elma hasadına başlanan ilçede, yaklaşık 10 yıldır çeşitli hastalıklarla mücadele eden elma üreticisi, bu yıl 40 bin ton elma hasadı bekliyor

İlçe sınırları içinde yetiştirilen elma üretimi ile ilgili bilgiler veren,  Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık, İlçede yaklaşık 140 bin dekarlık alanda yer alan, 4 bin çiftçi tarafından 500 bin civarındaki elma ağacından bu yıl 40 bin ton elma elde edilmesini beklediklerini ifade etti. Yetiştirilen elmaların başında Golden, Starkink cinsi elmaların ilk sırada geldiğini dile getiren Tanışık, bu yıl başarılı ve erimli bir yıl beklediklerini söyledi. Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan Tanışık,  Doğanşehir’de Elma rekoltesi nedir? Ne kadar üretim bekleniyor? Gibi sorularımızı şu şekilde cevapladı. “Bu yıl ki elma üretimimizin çok güzel ve çok başarılı olduğunu tahmin ediyoruz. Rekolte beklenti tahminlerimizi yakalayacağını ümit ediyoruz. Piyasada satışı gerçekleşecek olan, hem meyve suyu hem de sofralık olmak üzere yetiştirdiğimiz elmaların yaklaşık 40 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. Bu elmalardan piyasada, tezgahlarda satışı yapılacak elmalarımızın 20 bin tonun üzerinde olacağını, diğer yandan bir 20 bin ton elmanın da meyve suyu fabrikalarında değerlendirilmesini öngörüyoruz. Dolayısıyla elma rekoltesini 40 bin ton olarak beklediğimizi ifade etmek istiyorum.”

BU YIL ÇOK İYİ DURUMDAYIZ

İlçede yetiştirilen elmaların kalite, aroma ve kalibresi yüksek olduğunun altını çizen Tanışık, açıklamasını şu şekilde sürdürdü. “Bu seneki üretimimizden elma üreticilerimiz de memnun durumdalar. İlçemize genellikle Starking, Golden ve Gransimit cinsi elmaların yanında son yıllarda Amasya Tokat gibi bölgelerde yetişen elmalarda rahatlıkla ilçemiz sınırları içerisinde yetişiyor. Şu anda Bismillah diyerek hasat çalışmalarına başladık. Temin ettiğimiz işçilerle elmaları da dalından indirerek kasalara yerleştirmeye başladık. İnşallah bu yıl bereketli verimli ve bol kazançlı bir yıl tahmin ediyoruz. Hem üreticimiz kazanır hem de bu alanda çalışan vatandaşlarımız elde bir gelir elde ederler. Elmalarımızın satış ve pazarlama durumuna gelince, Şu anda toptan olarak 2 lira ile 2.5  lira arasında değişiyor. Tabii fiyatlarının belirlenmesinde kalite kalibre elmaların boyutları da rol oynuyor. Yani elmanın kalitesine göre fiyatlar yükseliyor. Bu elmaların satışı da bir buçuk liradan başlıyor 2 lira 500 kuruşa kadar yükseliyor.”

 

DEPO SIKINTIMIZ DEVAM EDİYOR

Elma üreticisinin en büyük sıkıntısının elma hasadından sonra depolanma sıkıntısı olduğunun altını çizen Tanışık, bu konudaki görüş ve taleplerini; “Bizim en büyük sıkıntımız elmaları depolayacak depolarımız yok. Bildiğiniz gibi uygun depolarda elmanın saklanma ömrü en az 6 aydan başlıyor. Ancak üreticimiz depolayacak yer bulamadığı için bir an evvel ürettiği elmayı elinden çıkarmaya çalışıyor. Bu da fiyat düşüşleri ne neden oluyor. Saklayacak yer bulamayan yetiştiricimiz elindeki elmayı hemen çıkarmak durumunda kalıyor. Bu da büyük tüccarların işine yarıyor. Üreticimiz bundan çok bir şey anlamıyor. Çünkü ilk çıkışta düşüş düşük fiyatlardan alıcı buluyor. Ancak bunlar soğuk hava depolarında muhafaza edilecek günü geldiğinde piyasaya arz edilse fiyatları 4- 4,5 lira arasında rahatlıkla satılabilir. Burada devletimizden de bir talebimiz var. Eğer Doğanşehir üreticisine Destek verir ilçede büyük bir soğuk hava deposu yapma imkânı sağlarlarsa, elma üreticisine ve ilçe ekonomisine büyük bir katkı sağlayacaktır diye düşünüyoruz yetkililerden talebimiz bu yöndedir” şeklinde aktardı.

ÜRETİCİ DALINDA SATMAYA ÇALIŞIYOR

Pazarlama ile ilgili önerilerini de aktaran Tanışık; Örneğin şu anda sattığımız elmaları piyasaya Mart ayında nisan ayında vermiş olsak yüzde 100 fiyat artışı ile satmış olacağız. Ancak üretici elinde elma kalmasın çürümesin diye şu an 2 lira ile 2,1 arasında ancak satabiliyor. Yarı yarıya farklı olur. Öncelikle 2500-3000 tonluk bir depo olursa şu an işin işimizi görür ancak ileri vadede düşündüğümüz takdirde en az 5 bin tonluk bir depoya ihtiyacımız var. Depo yapıldığı takdirde eminim ki ilçedeki elma üretimi daha da artacak. Doğanşehir’e cevap vermesi gereken bir elma deposunun 5 bin tondan aşağı olmaması gerekiyor ”dedi.

>>> A.Vahap Kaygusuz – Baran Katılmış (Özel Haber Videolu)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber