Asayiş
Giriş Tarihi : 19-05-2013 17:50   Güncelleme : 19-05-2013 17:50

23 MKP/HKO'lar için dava açildi

Tunceli'de jandarma birliklerince 6 ay önce gerçeklestirilen operasyonda yakalanan, MKP/HKO (Maoist Komünist Partisi) militani 23 kisi için yapilan sorusturma tamamlanarak dava açildi.

23 MKP/HKO'lar için dava açildi
 
Tunceli’nin Ovacik kirsalinda 16 Aralik 2012 tarihinde gerçeklestirilen operasyonda MKP/HKO mensubu 23 terörist ile teröristlere yardim ve yataklik eden 1 kisi sag olarak yakalanmisti. 23 terörist için TMK ile görevli Malatya Cumhuriyet Bassavci Vekilligi'nce sürdürülen sorusturma tamamlandi.
Saniklar; Aysel K., Erdi S., Mehmet Ali A., Adem Ç., Bahar D., Aydin K., Sevinç S., Yusuf S., Hidir B., Kadir Y., Ekin S., Eren B., Murat A., Bezat F., Baran Onur D., Emre S., Erdal G., Ferhat Y., Kenan A., Mahir D., Kurtulmus D., Özdal B., Selçuk Ç. hakkinda TMK 10. Maddesi ile görevli Malatya 4'üncü Agir Ceza Mahkemesi’nde dava açildi.
MKP/HKO mensubu 23 terörist hakkindaki davada, “Anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs etme, ruhsatsiz atesli silahlarla mermileri satin alma veya tasima veya bulundurma, sayi ve nitelik bakimindan vahim olan silah veya mermilerin satin alinmasi, tasinmasi, bulundurulmasi ve tasarlayarak adam öldürme, yerine getirdigi kamu görevi nedeniyle bir kisiyi öldürme” suçlari bulunuyor.
Açilan dava, 20 Mayis Pazartesi gününden itibaren Malatya 4. Agir Ceza Mahkemesi'nde baslayacak.