Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-12-2020 08:01   Güncelleme : 19-12-2020 08:01

101 Ünite ORKÖY Kredi Tahsisi Yapıldı

2020 yılı ORKÖY çalışmaları kapsamında ilimiz orman mahallelerinde ikamet eden vatandaşlara toplamda 3 Milyon 515 Bin TL tutarında destek verildi.

101 Ünite ORKÖY Kredi Tahsisi Yapıldı

Konuyla ilgili Elazığ Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner yaptığı açıklamada: “Ülkemizin geçirmekte olduğu pandemi sürecine rağmen Malatya Orman İşletme Müdürlüğümüz tarafından 9 ilçemizde 15 orman mahallemizde yaşayan vatandaşlarımıza 96 ünite süt sığırcılığı ve 5 ünite süt koyunculuğu kredi tahsisi olmak üzere 101 ünite ORKÖY Kredi tahsisi gerçekleştirilmiş olup bu alanda tahsis edilen ödeneğin tamamı kullanılmıştır. Bu kapsamda toplam 3 Milyon 515 Bin TL tutarında destek verilmiştir” ifadelerine yer verdi.  

Ardından Çetiner,  normalde Malatya iline bu yıl verilen ORKÖY ödeneğinin 1 Milyon 500 Bin TL olduğunu, ancak 24 Ocak’ta meydana gelen depremde olumsuz etkilenen Malatya İlimize Ek bir programla tekrardan 2 Milyon TL tutarında ek bütçe tahsis edildiğini, bu ek bütçenin de mümkün mertebe ihtiyaç sahibi köylere dağıtıldığını söyledi.

Çetiner, son olarak şunları kaydetti: “Diğer yandan bizim yaptığımız çalışmalar içerisinde süt sığırcılığı var. Yani her eve 2 tane inek veriyoruz. İnekleri alırken bile yani hamile midir, değil midir Ona bakıyoruz. Bu hayvanı üreticiye verirken TARSİM’den sigortalıyoruz.  Onun parasını da devlet veriyor. 2 yıl ödeme yok. 5 yıl toplamda 7 yıl içerisinde bunu eşit taksitle 5 taksit şeklinde ödüyor. Biliyorsunuz faiz de artık kaldırıldı. Bu çok iyi oldu. Şimdi ORKÖY kredileri faizsiz köylüye veriliyor. Yüzde 20'si hibe,  yüzde 80’igeri ödemeli. Tabi sadece süt sığırcılığı değil, talep edildiği takdirde 30 koyun, 1 koç olarak süt koyunculuğu kredisi ve arıcılığı teşvik etmek için 30 kovan arı ünitesi veriyoruz”

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit