• DOLAR
  6,8682
 • EURO
  7,7779
 • ALTIN
  397,10
 • BIST
  1,1318

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık’ta

Kazaların azalmasını ve daha güvenli yolculuk yapıl­masını sağlayan kış lastik­leri, 1 Aralık’tan itibaren zo­runlu hale gelecek. Uyarıyı dikkate almayan ve kış lastiği takmayan sürücüler ise 885 lira idari para cezası ödemek zorunda kalacak

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık’ta

Kazaların azalmasını ve daha güvenli yolculuk yapıl­masını sağlayan kış lastik­leri, 1 Aralık’tan itibaren zo­runlu hale gelecek. Uyarıyı dikkate almayan ve kış lastiği takmayan sürücüler ise 885 lira idari para cezası ödemek zorunda kalacak

Yaklaşan kara kış ve don sebebi ile Malatya’da kış lastikleri hayati öneme sahip. Kar yağışlarında ve yaşanan yol buzlanmalarında kış lastikleri kaza olmasını engelliyor. Kış lastiği uygu­lamasını ve kış lastiğinin önemini araba lastiği satıcısı Levent Derin ile konuştuk. Kış lastiğini taktırmak için bir Aralık ayının bek­lenmemesi gerektiğine değinen Derin: “ Kış lastiği uygulaması 11.ayın ilk haftasında başlayıp Aralığın 1’ inden sonra resmi uy­gulama geçerli oluyor. Bu tarihten itibaren takmayan araçlar 885 TL idari para cezası uygulanıyor. Ama Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 14.47’lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla 885 liraya çıkarıldı. Cezanın 2020 yılında artıp artmayacağı henüz bilinmiyor. Lastiklerin zamanında değiş­tirmesi gerekiyor. Sürücü hem kendi ha­yatını hem de yayaların hayatını tehlikeye atmadan lastik değişimini yapmalıdır. Bu lastikler kamyonet grubunda geçen tüm araçlara, hususilere takılması gerekiyor. Büyük araçlarda takılması mecburi, bütün araçların takması gerekiyor. Kış lastiğinin alternatifi olarak zincirleri gösteriyorlar ama zinciri sadece kar yağdığında kullana­bilirsin ve araçlara zarar verebiliyor. Ama kış lastiklerini kışın her durumda kullana­bilirsin. Nisan ayının ilk haftasına kadar kış lastiklerini takmak zorunlu. Lastikleri ta­karken sadece bir tekere değil 4 tekere de takmak gerekiyor. Bir tekerde işe yaramaz ve yasak zaten. Kış lastiklerinin değişimini 4 teker ve balans değişimi yaklaşık 100 lira­ya denk geliyor. Ama sıfırdan bir kış lastiği alırsan tanesi ortalama 400 ile 700 arası aracına göre değişiyor” dedi.

“KIŞ LASTİĞİ TAKSANIZ BİLE ARAÇTA ZİNCİR BULUNDURMA ZORUNLUĞU VAR”

Kış lastiği alırken dikkatli davranma­mız gerektiğini söyleyen Derin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Islak ve karlı havalarda zemini daha iyi tutması için bulunan tırtıkların ölçüsü önemli. Bu diş­lerin ölçüsü en az 4 mm olması lazım. Bu ölçüden aşağıda olduğu zaman sıkıntı ya­şanıyor. Bu ölçüleri lastik ölçüm metreleri ile ölçüyoruz. Bu ölçülere uymayan araç­lara tıpkı kışlık lastik takmamış gibi cezai işlem uygulanıyor. Alınan lastiklerin aynı ayara ve kaliteye sahip olmalı. Aksi takdir­de sağa- sola çekme durumları yaşanacağı için bu tür tekerlerle uzun yola gidilmeme­si gereken bir risk. Kış lastikleri, yakıt tüke­timini ve kabin içi sesini artırdığı için satın almadan önce fiyatına, yakıt tüketimine, kabin iç sesine de dikkat edilmelidir. Lastik arabaya takılmadan önce balans ayarları yapılmalıdır. Aracınıza kış lastiği taktırmış olsanız bile aracınızda zincir bulundurma sorumluluğunuz devam eder. Kış lastiği kullanıldığı için zincir kullanmaya gerek olmadığı düşünülmemelidir. Bir lastiğin raf ömrü 6 yıl ama kullanım süresi yapacağı kilo metreye bağlıdır. 50 bin km’den sonra lastik artık değiştirilmelidir.”

HANGİ ARAÇLARI KAPSIYOR?

Derin: “Kış lastiği uygulaması, eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçları kapsıyor. Sadece lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar, römork ve yarı römorklar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar kapsam dışında tutulmuştur. Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi işareti veya sadece kar tanesi işareti aranır. Bu işaretler bulunamazsa trafik polisinin elinde bulunan ‘kış lastiği deseni’ dokümanındaki desenler lastiklerinizde aranır. Dingil üzerinde bulunan içteki lastikler için de aynı durum söz konusu.” dedi.

Rahime Gül Erbaş ( Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber