• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Zirve Yayinevi'nin 30'uncu durusmasi görüldü

Malatya'daki Zirve Yayinevi'nde 1'i Alman uyruklu 3 kisinin öldürülmesiyle ilgili davada, önceki celse dinlenen tanik E.Ö.nün yeniden dinlenmesine, cinayetler öncesinde Malatya Jandarma Alay Komutanliginca ''misyonerlik faaliyetlerine iliskin'' Kayseri'de düzenlenen seminerin tüm içeriginin mahkemeye ulastirilmasina karar verildi

Zirve Yayinevi'nin 30'uncu durusmasi görüldü

Malatya'daki Zirve Yayinevi'nde 1'i Alman uyruklu 3 kisinin öldürülmesiyle ilgili davada, önceki celse dinlenen tanik E.Ö.nün yeniden dinlenmesine, cinayetler öncesinde Malatya Jandarma Alay Komutanliginca ''misyonerlik faaliyetlerine iliskin'' Kayseri'de düzenlenen seminerin tüm içeriginin mahkemeye ulastirilmasina karar verildi.

Malatya 3.üncü Agir Ceza Mahkemesinde görülen durusmada, verilen aranin ardindan ara kararini açiklayan mahkeme heyeti saniklardan A.Y.nin avukati Mert Eryilmaz hakkinda hem Cumhuriyet savciligina, hem de Malatya Barosu'na suç duyurusunda bulunulmasina karar verdi.

 
Mahkeme ayrica, sanik A.Y'in ''Ben bu avukati istemiyorum'' seklindeki talebi de dikkate alarak avukat tayin edilmesi için Malatya Barosuna yazi yazilmasina karar verdi.
Bir sonraki celse 3 tanik dinleyecek olan mahkeme saniklarin tutukluluk hallerine iliskin kararini 31 Aralik 2010 tarihinde dosya üzerinden verecek.
    
Saniklara agir tahrik iddiasi
Mahkemede, savunma yapacagini iddia ederek magdur yakinlarina yönelik hakaret içerikli konusan avukat Mert Eryilmaz, yüksek sesle ve zaman zaman müdahil avukatlarla magdur yakinlarini isaret ederek, ''Misyonerlerin PKK ile baglantisi vardir. Burada yapilan agir tahrik görülmezken yalan bilgiler veriliyor. 31 Aralik 2010 tarihinde saniklarin tahliye edilmesi gerekiyor. Burada magdur ve masum rolü yapiliyor. Burasi Türkiye, burasi Malatya yok öyle… Burasi PKK mahkemesi degil, burasi lay lay lom mahkemesi oldu'' dedi.
Mahkeme Baskani Eray Gürtekin'in ikazlarini dikkate almayinca talimatla polis zoru kullanilarak disari çikarilan avukat, adliye önünde gazetecilere açiklamalarda bulundu. Avukatin burnunun kanadigi görüldü.
    
Taslari Silivri'ye kadar döseyelim
Davanin önceki celsesinde tutuklanan V.B.A da elinde kendisi hakkindaki iddialari bosa çikaracak belgelerin bulundugunu söyleyerek söz aldigi mahkemede, ''konuyla ilgisiz çok sayida tanigin dinlendigini'' iddia etti.
Mahkeme Baskani Eray Gürtekin'in ''Elimde belge var dedin. Vermeyecek misin'' sorusu üzerine Aral, ''Mahkemenin saniktan belge istemesi bir acziyet göstergesidir. Bu belgelere ulasamiyor musunuz? Bir sürü dava sonuçlanmiyor. Bunlar tesadüf mü?'' diye konustu.
Mahkeme Baskani tarafindan susturulan Aral, yeniden ayaga kalkarak, ''Eger her söylenen dikkate alinacaksa ben de konusayim. Hep birlikte taslari Silivri'ye kadar döseyelim'' dedi.
    
L.E, E.Ö.den sikayetçi   
 
Öte yandan Mahkeme Baskani Eray Gürtekin, dosyaya ulasan dilekçelerle ilgili mahkemeye bilgi verirken, L.E.nin, mahkemede taniklik eden E.Ö.le ilgili hakkinda dogru olmayan iddialarda bulundugu ve yalanci taniklik ettigi gerekçesiyle sikayetçi oldugunu belirttigini söyledi.
 
Durusma sonunda ara kararini açiklayan mahkeme heyeti, davanin 28. celsesinde tanik olarak dinlenen E.Ö.nün bir sonraki celse yeniden dinlenmesine, cinayetler öncesinde Malatya Jandarma Alay Komutanliginca ''misyonerlik faaliyetlerine iliskin'' Kayseri'de gerçeklestirilen seminerin tüm içeriginin mahkemeye ulastirilmasina karar verdi.
 
Mahkeme, E.G ve V.S.nin de tanik olarak dinlenmesi için karar verdigi durusmayi 20 Ocak 2011 tarihine erteledi.
 
Dava Kafes Eylem Plani.yla birlestirilmeli
Malatya'daki Zirve Yayinevi cinayeti davasinin müdahil avukatlarindan Erdal Dogan, gelinen asama açisindan taleplerinin Kafes Eylem Plani ile bu davanin fiili baglantisinin kurulmasini istedi
Davanin 30. durusmasi Malatya 3. Agir Ceza Mahkemesinde görüldü. Davanin müdahil avukatlarindan Dogan, saniklardan Abuzer Yildirim'in avukatinin ''savunma'' adi altindaki konusmasini ''saniklari bile asan bir durumda, bir anlamda cinayeti normal karsilayan 'az bile yapilmistir' diyen bir durum'' olarak degerlendirdiklerini söyledi.
Olayla ilgili suç duyurusunda bulunduklarina dikkati çeken Dogan, mahkemenin de M.E.la ilgili suç duyurusunda bulundugunu belirtti.
Her celsede yeni delillerin ortaya çiktigini ve taniklarin dinlenmesi gerektigine isaret eden Dogan, söyle konustu: ''Biz bir suç duyurusunda bulunduk. Mahkeme de dikkate aldi. Savunma sinirlarini asan, dogrudan saniklari bile asan bir durumda, bir anlamda cinayeti normal karsilayan 'az bile yapilmistir' diyen bir durum. Sanik da bunu gördü. Aleyhine olacagini gördü ve avukati istemedigini söyledi. Onunla ilgili baro da gerekli suç duyurusunu dikkate alacak sanirim. Biliyorsunuz her durusmada sanki bitecek gibi düsünmekteyiz. Ama her asamada yeni taniklar ve deliller ortaya çikiyor. Daha önce yapilmadigi söylenen M.Ü tarafindan yapilmadigi ortaya çikan misyoner karsiti çalismalarin, Kayseri'de yapildigi görüldü. E.Ö'nün önemli bir tanik olarak görüyoruz ve tekrar mahkemede dinlenmesi söz konusu olacak. E.G ve V.S de dinlenecek. Bizim talebimiz tüm gelinen asama açisindan hukuki ve fiili baglantinin Kafes Eylem Planiyla baglantisi oldugu ve birlestirilmesidir.''
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber