• DOLAR
  6,8663
 • EURO
  7,7471
 • ALTIN
  392,12
 • BIST
  1,1274

Yükselen Dolar Kuru İlaç Sektörünü de Vurdu

Başta kanser ve benzeri hastalıklar olmak üzere ithal edilen birçok ilacın bulunamaması vatandaşları de endişelendirmeye başladı. Örneğin yeni doğan bebeklere uygulanan K-vit denilen bir bağışıklık ilacının hem hastanelerde hem de eczanelerde bulunmaması yeni anne baba olanları da endişelendirdi. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi ise, ilaçta uygulanan sabit dolar kuru nedeniyle bazı hayati önem taşıyan ilaçların artık bulunamaz hale geldiğini söyledi

Yükselen Dolar Kuru İlaç Sektörünü de Vurdu

Dolar kurunun yükselmesi sağlık ve ilca sektörünü de olumsuz etkiledi. Sabit olarak belirlenen dolar kuru nedeniyle bazı hayati öneme sahip ilaçlar ithal edilemiyor. Biz de bu durumu Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi ile konuştuk. Bazı ilaçların bulunmamasının sebeplerini ilaç alımlarında uygulanan sabit döviz kuru uygulamasından kaynaklandığını söyleyen Eczacılar odası başkanı Tahir Özelçi, uygulanan sabit kur sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili daha önceleri de açıklama yaptığını kaydeden oda başkanı Özelçi yetkililere şu şekilde seslendi. “Başta Kanser ve benzeri hastalıklarda kullanılan ithal ilaçlarda son zamanlarda sıkıntı yaşanmaya başlandı. Yaşanan bu sıkıntı aşılarda ve işlenmiş kan ürünlerinde daha çok görünür hale geldi. Öncelikle bu ilaçların temin edilmesi için ilaçta uygulanan sabit kur uygulamasından vazgeçilmesi gerekiyor. Aksi takdirde ithalatçılar bu tür ilaçları ithal etmemeye başladılar. Örneğin yeni doğan bebeklere yapılan K-vit ampul şu anda nerdeyse Türkiye’nin bütün illerinde bulunmaması yeni anne ve baba olanları da endişelendirmeye başladı.”

İTHAL İLAÇ SIKINTISI GİDERİLMELİ

Oda Başkanı Özelçi açıklamasının devamında ise ilaçlarında milli ve yerli olması gerektiği teklifini tekrarladı. Bu konuda ise Özelçi; “Bildiğiniz gibi sürekli olarak ilaçların yerli ve milli olması konusunda çağrı yapıyoruz. Ancak firmalar yerli ilaç üretmek yerine ithal etme yoluna gidiyor. Kan ürünleri başta olmak üzere kullanılan aşıların da öncelikle yerli olarak üretilerek kullanılması gerekiyor. Nasıl ki yerli silahlarımızı kendimiz üretmeye başladıysak ilaçta da milli bir seferberlik halinde kendi ilaçlarımızı kendimiz üretip kullanmalıyız. Özellikle kan ürünlerini stratejik bir ürün olarak algılamak lazım. Bundan dolayı, Nasıl ki ülkemiz kendi silahını kendi yapmaya başladıysa, yerli ilacımızı da, yerli kan ürünlerimizi kendimiz üretmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber