• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
YÜKSELEN DOLAR, ALÇALAN EKONOMİ
 • 0
 • 409
 • 03 Ekim 2018 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Paranın araç olmaktan çıkıp amaç haline geldiği her toplumda ekonomik buhranlar kaçınılmazdır.  Parayı araç olarak gören paraya tamah etmez, parayı harcar.  Parayı amaç haline getiren para için yaşar,  para tarafından harcanır. Çağımız öyle bir çağ ki insan ilişkilerini,  itibarı,  statüyü para belirlemeye başladı. Hangi sanatı icra edebildiğin,  yeteneğin hiçbir önem arz etmiyor para kazanamadıktan sonra.  Bu algı öyle bir yerleşti ki insanların yöneldiği hobilerden bile para kazanıp kazanamadığı sorgulanıyor.

Para için yaşıyoruz,  parayı konuşuyoruz,  paradan başka muhabbetimiz yok.  Yöneldiğimiz mesleğin getirisi ne kadar,  nerden ne kadar kazanabiliriz ? Para az ise yaptığımız işin önemi bile kalmıyor insanların gözünde.  Parayı bu denli yücelten sekülerizm ,insanı paranın esiri eden kapitalizm ve ‘para para para’ anlayışının Batı’ dan gelipte Batıyı arattıracak seviyeye gelmesi.

Kriz söylemi ,  yükselen dolar,  fırsatçılar,  karaborsacılar, paranın kulları haline gelen zavallı güruh.  İnsanları öyle bunalttılar ki,  insanları öyle bir hale getirdiler ki vatandaşın ekonomik buhranı iliklerine kadar hissetmesi  kaçınılmaz oldu.  Kriz daha yokken kriz söylemi ile fiyatları uçuran,  vatandaşın cebindeki beş kuruşa göz diken fırsatçı üreticiler,  fiyatlarda ki uçuk artışlar ,yerli ve milli sandıklarımızın ihaneti zor bir ekonomik savaşın içinde olduğumuzu göstermiyor mu?

Ekonomik mücadelede seferberlik çağrısına kulak verip elinde ki dövizleri bozduran Anadolu halkı ve onları kriz bahanesiyle soymaya kalkan sözde milli firmalar.

Devlet bu fırsatçıları geç de olsa takip altına aldı ve gerekli cezaları vermeye başladı.  Doların yükseldiğini iddia ederek fiyatları arttıranların doların inişe geçtiğinde fiyatları düşürmeyeceğini herkes biliyor. Amaç bu zor durumu sömürmek ve insanların kazandığı paraya göz dikmek.. Dış mihraklar sloganları ile ABD ‘ ye küfür edecekler ama ABD’ den daha fazla sömürecekler durumları,  insanları…

Fırsatçılık yapmak,  3 ederi olan malı 10’a satmak,  ithal edilmeyen ürünü sözde bahanelerle uçuk fiyatlara satmak insanlara yapılan ihanet kadar,  devlete karşı işlenen suç ve ihanettir aynı zamanda.  Buna tevessül edenlerin bu ülkede ekonomik bir kazanç sağlamasına müsaade edilmemeli,  itibarları kalmamalı, halk nezdinde teşhir edilerek ürünlerine boykot uygulanmalıdır.

Hiç kimsenin bu vatandaşın kazandığı helal paraya göz dikmeye hakkı yoktur.  Biz Abd ve diğer dış mihraklar ile her türlü mücadeleye varız ama yeter ki içimizde ki hainlerin hırslarına kurban edilmeyelim.

Ekonomik sıkıntıları fırsata çeviren bankalar da denetimden payını almalıdır artık.  Vatandaşa verdiği 30 bini 90 bin olarak geri alan modern tefecilik durdurulmalı,  faize muhtaç hale getirilen vatandaşın haline çözüm bulunmalıdır.

Bankalardan uzak durun,  faize zerre kadar tevessül etmeyin.  Lüks ihtiyaçları zaruriyet haline getirip Allah’a ve Resulüne savaş açmayın.  Aksi takdirde bereketiniz,  huzurunuz öyle bir gider ki ne malın,  ne mülkün tadını alamazsınız.  ”Ne yapalım bankadan kredi çekmezsek,  kim borç verecek” diyenlere,  bankadan aldığınız paraların gerçekten zaruri ihtiyaç için mi olduğunu sorgulamanız gerekir. Ev için , araba için sadece bankaların değil faizsiz kuruluşlarında ödenek verdiğini unutmayalım. ‘Geç olur’ diyebilirsiniz geç olsun ancak güç olmasın .Faizsiz olsun , bereketini görün …

Ekonomik olarak refaha çıkmak için yapılması gereken en temel mesele faizin tamamen kaldırılmasıdır.  Modern dünya gerçeği olarak görülen bu günahın Allah’a savaş açmak olduğu ve bu savaşı kazananın asla savaşı açan olamayacağı unutulmamalıdır.  Faiz giren eve rahmet girmeyeceği herkesin aklına,  kalbine kazınmalıdır.  Sosyal adaletsizlikler kaldırılmalı,  milletvekili maaşı düşürülmeli,  işçilerin alın teri tam olarak karşılığını bulmalı,  karaborsacılara fırsat verilmemeli,  milli para değer kazanmalı… Ancak bu şekilde ekonomik olarak düzelebiliriz.  İmkansız diyenler için de,  hayal diyenler için de ben adil düzenin hayal değil hayat olduğunu idrak etmelerini ısrarla rica ediyorum.

Allah kazancınızı helal ve bereketli kılsın

Selam ve dua ile.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber