• DOLAR
  7,8187
 • EURO
  9,3602
 • ALTIN
  449,83
 • BIST
  10,4091

“Yüksek Yem Fiyatları Besi Hayvancılığını Bitiriyor”

Yem fiyatlarının tavan yaparak üreticileri zor durumda bıraktığını ve devletin bu işe bir çözüm bulması gerektiğini vurgulayan Başkan Taneli, “Eğer devlet yem fiyatlarını kontrol altına almaz ise bu işi çözmeniz mümkün değil.  Girdi maliyetleri düşük ama yeni fiyatları tavan yapmış durumda.  Devlet eti kontrol altı tutmak istiyorsa yem fiyatlarını da kontrol altında tutulmalıdır, tutmak zorundadır. Yem fiyatlarının yüksekliği besi hayvancılığını bitiriyor.  Şu anda hiçbir üretici yem alamıyor.” dedi

“Yüksek Yem Fiyatları Besi Hayvancılığını Bitiriyor”

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli ile birlik olarak yaşadıkları sıkıntıları, karkas et fiyatları, Yazıhan’da yapılması planlanan Hayvancılık OSB ve daha fazlasını konuştuk.

Birliğinizin üye sayısı ne kadar,  üyeleriniz ağırlıklı olarak hangi ilçelerde yoğunlaşıyor?

Yaklaşık 1000 civarında üyemiz var. Tüm ilçelerde üyelerimiz olmakla birlikte en büyük ağırlığımız Battalgazi,  Yeşilyurt, Akçadağ, Doğanşehir, Yazıhan.

Yem fiyatlarından dolayı üretici zor durumda sizin Birlik olarak bunun için bir çözüm öneriniz var mı?

Çok ağır bir yük olduğu için bunu birliklerin bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Yemin fiyatı geçen yıl 40 lira iken bu yıl 80 lira oldu. Şu anda 90 liraya çıktı. 2 ay içerisinde 45 kere zam geldi.  Yem ham maddesi ise gelen zam kadar yükselmedi. Hammadde fiyatları yerinde sayıyor ama bizim üzüldüğümüz taraf yem fabrikalarının aracıların fiyatları yükseltmesi. Devletin artık buna bir çözüm bulması lazım.  Yem firmaların artık düzenlemesi bunlara bir denetim getirmesi lazım. Hayvancılıkta en büyük girdi yem girdisi ve hayvan teminidir.  Eğer devlet bunu koruma altına almaz ise bu işi çözmeniz mümkün değil.  Girdi maliyetleri düşük ama yeni fiyatları tavan yapmış durumda.  Geçen sene de bizim et fiyatlarımız 31 liraydı, Bu sene de aynı şekilde devam ediyor.  Ama yem fiyatları ise 2 kart artarak 40 liradan 80 liraya çıkıyor.  Devlet eti kontrol altında tutmak istiyorsa yem fiyatlarını da kontrol altında tutulmalıdır, tutmak zorundadır. Yem fiyatlarının yüksekliği besi hayvancılığını bitiriyor.  Şu anda hiçbir üretici yem alamıyor.  Bir torba yem birkaç gün gidiyor. Hiçbir üretici bununla baş edemez.  Ciddi olarak devletin bunun bir an önce el atması lazım.

Karkas et fiyatları şu anda ne durumda üreticinin istediği seviyede mi?

Karkas et fiyatları üreticinin istediği fiyatta değil.  Şu anda bizim yem fiyatlarını hesapladığımız maliyet 31 lira,  şu anda ise et süt kurumunun açıkladığı fiyat 30 lira. Şu anda üreticiler etlerini zararına satıyorlar.  Bir hayvan aldığında satacağım zaman aldığın fiyata satamıyorum.  Karkas etin En azından 31 32 lira olması lazım. Bizden 30 liraya satın alıyorlar eti büyük şehirlerde 50 60 liraya satıyorlar Biz istemeyiz tüketicinin fazla pahalıya et yetinmesini. Bizde hep üretici ve tüketici zarar görüyor ama hep rantı götüren aradakiler. İşin sıkıntısını üretici çekiyor pahalılığı tüketici görüyor ama aradakiler ise parayı götürüyor.  Aradaki dengenin oluşturulması lazım. Besicinin sırtındaki en büyük kambur yem fiyatları.

Yazıhan’da oluşturmayı planladığınız hayvancılık OSB projesi ne aşamada?

Yazıhan organize hayvancılık Bölgesi bizim hayalimizdi. En son fizibilite raporlarını hazırladık.  Yazıhan Belediyesi,  valilik, İl Özel İdaresi ortaklarımız arasında. Projesini yaptık,  yeraltı yer üstü jeolojik etütlerin tamamını bitirdik.  45 milyon TL’lik bir proje.  Altyapı parasının çıkması için tarım Bakanlığı’na ve Kalkınma Bakanlığı’na şu anda projelerimizi sunduk.  Ankara’dan Hayat gelip incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Hadi Tunç Bey ile görüştüm BİZE projenin üzerinde çalıştıklarını söyledi,  en kısa zamanda da 45 milyonluk ödeneği Malatya çıkaracağız. Şu anda hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı parasını verip bekliyoruz önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

Birlik olarak yaşadığınız sıkıntılar var mı?

Birlik olarak Malatya’da kaç tane hayvan doğdu,  sayılarını bilmiyoruz kayıt tutamıyoruz.  Birlikler Kanunu’nun tamamen değişmesi lazım. Malatya’da kaç tane hayvan dolmuş kaç tane hayvan ölmüş Malatya kaç tane hayvanın girişi yapılmış, kaç yaşında kaç tane hayvanımız var Bunları bilmiyoruz.  Çünkü elimizde böyle bir kayıt yok birliklerin asıl görevi Kaç tane hayvan Malatya’ya giriyor ise benim bilmem lazım.  Bunun önlemi birliklere hayvan giriş çıkış doğum kayıtlarını tutma yetkisi verilmeli. Biz hayvan sayısını bilmediğimiz için üreticiler aynı anda tüm hayvanların pazara sürünce bu sefer et fiyatları düşüyor. Üretici bu durumda zarar ediyor.  Ama eğer biz bunun programını bilsek tüm çiftçilerin hayvanların ne zaman satacağız zaman belli olur Ona göre piyasaya sürer ve arz talep dengesi de kurulmuş olur. Aslında erkek hayvanların küpeleme çalışmasının birliklere verilmesi lazım. Birliğin planını programını yapabilmesi için Malatya’da kaç tane hayvan olduğunu bilmesi lazım.

2017 yılında hayvan teşvikleri verilmediği için üyelerimizden hiçbirisi aidatını ödemedi, ödemiyor.  Aidatlar ödenmediği için birlikte artık faaliyetini sürdüremez hale geliyor. Hayvan teşviklerinin mutlaka Birlik üzerinden verilmesi lazım. Birlik üzerinden vermezse birlikler artık işlevlerini göremez hale geliyorlar.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber