• DOLAR
  5,8069
  % -0,05
 • EURO
  6,6148
  % 0,01
 • ALTIN
  267,1454
  % 0,74
 • BIST
  95.266
  % 0,09

Yöresel Kostümler Doğuya Hitap Ediyor

Türkiye’nin her yöresine ait ve dünyadaki birçok ülkenin temsili kıyafetlerini satan Kostümcü Ümit Meşe, 795 farklı kostümle tüm doğu ve güneydoğu illerine hitap ediyor. Şehir dışı organizasyonlar tertipleyen Kostümcü Meşe, Osmanlı düğünleri, sünnet törenleriyle bölgede ilgi odağı haline geldi

Yöresel Kostümler Doğuya Hitap Ediyor

Kostümcü Ümit Meşe, Türkiye’nin her yöresine ait ve dünyadaki birçok ülkenin temsili kıyafetlerini sattığını ve 795 farklı kostümle tüm doğu ve güneydoğu illerine hitap ettiğini, şehir dışında organizasyonlar tertip ettiğini dile getirdi. Her yöreden kıyafetin mevcut olduğunu belirten Kostümcü Meşe, “Türkiye’deki her yörenin farklı kıyafetleri burada mevcut, Türkiye’nin tüm illerindeki yörelere ait kıyafetlerin yüzde 80’i burada var. Şuan dükkânımızda 795 çeşit farklı kostümler bulunuyor. Karadeniz, Kafkas, Adıyaman, Bitlis, Diyarbakır, Ankara-Seymen, Ege’nin Zeybeği gibi yöresel kıyafetler mevcut. Yöresel kostümler haricinde Kızılderili kostümleri, Michael Jackson, Kovboy kıyafetleri, ülke kostümleri içerisinde Hindistan, Japonya, Meksika kostümleri mevcut. Kostüm dünyası çok geniş, sizin dediğiniz giyim anlamında konuşmuyoruz, kostüm denilen şey her gün değişen bir şey, yeni yeni karakterler ortaya çıkıyor. Sosyal medyada, çizgi film karakterleri oluyor, kostüm durmaz, her gün kendini yeniler. Sosyal medyada bakıyorsunuz yeni yeni kostümler ortaya çıkıyor, mesele Süpermen gibi, Batman gibi karakterler belli bir süre sonra unutuluyor, önemini yitiriyor. Eski kıyafetler, yenilere göre daha çok rağbet görüyor” ifadesini kullandı.

OSMANLI DÜĞÜNLERİNE VATANDAŞIN YOĞUN İLGİSİ

Malatya’da ve şehir dışında Osmanlı düğünleri, sünnet törenlerini tertip ettiğini belirten Meşe, Osmanlı usulü düğünlerin çokça rağbet ettiğini vurgulayarak, “Tarihi kostümlerimiz şuan revaçta. Düğünde damada padişah kostümü giydirip, geline Hürrem Sultan kostümü giydirip nikâhladığımız çok kişiler oldu. Tüm bunları da halkımızın görseline sunuyoruz. Bu arz talep meselesi, hoşlarına giderse herkes giyebilir. Bizler mehteranla Malatya’da bir akım oluşturduk. Gelini veya sünnet olacak çocuğu evden Osmanlı usulü çıkarıyoruz, Osmanlı usulü düğün salonunda karşılıyoruz ve Osmanlı düğünü yapmalarına zemin hazırlıyoruz. Bu bizim Türk medeniyetimizin vazgeçilmezi. Osmanlıyı tanıtmak bağlamında bizler elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Bunun tabiki ticari bir boyutu var ama bu da uçuk bir rakam değil, halkımızı geri çevirmeyecek şekilde fiyatlar sunuyoruz. Biz buradaki kimseyi müşteri olarak görmüyoruz, hepsi misafirimiz bizim. Malatyalı, Sivaslı, Adıyamanlı olsun kim olursa olsun, buraya gelen bizim misafirimizdir. Burada kendilerini ağırlayıp düğün veya benzeri organizasyonlarla kendilerine yardımcı oluyoruz, gerek mehteranla, gerek Balkan bandosu, gerekse diğer müzik gruplarımızla bu tür etkinlikler yapıyoruz. İl dışından bir çok organizasyon işleri alıyoruz. Dışardan birçok organizasyon alıyoruz. Malatya’da dışında da organizasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber